Login
 
The IGC Ranking List
 
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2991 146 491.8 Tony Tabart AUS Australian State Competition (VIC) Open 16 4 No image
3302 108 438.5 Geoffrey Tabbner GBR Coppa Internazionale del Mediterraneo 18m 16 14 No image
3058 106 480.8 Emmanuel Taboas FRA Championnat Régional Bourgogne-Franche-Comté Multiclass 17 5 No image
552 15 858.2 Thorsten Tacke GER Jena Cup 20m 18 2 No image
1087 76 772.4 Miklos Taglieber HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 6 No image
921 351 797.5 Antti Taimioja FIN Uppsala Masters Racing 19 8 No image
4106 167 268.2 Seppo Taipale FIN Pribina Cup 15m 15 27 No image
1957 New Entry 661.1 Mamad Takallu USA US Regionals Sportsclass 19 7 No image
1305 58 743.4 Tomas Talanda CZE T CUP Club 18 3 No image
2639 65 554.9 Roman Talashchuk UKR Ukraine Open National Gliding Championship Open 17 5 No image
4122 165 264.6 m/ talenter DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 16 2 No image
2536 134 572.3 Ronald Taljaard RSA South African Nationals Two seater 17 1 No image
4017 1391 286.0 Jean-Claude Tallineau FRA Championnat Régional PACA Multiclass 17 13 No image
282 8 907.3 Ferenc Tamas HUN World Gliding Championships Club 18 18
341 20 896.6 Andrius Tamulenas LTU Pribina Cup Club 16 4
2602 294 561.4 Ionut Tanana ROU Brasov Cup Combi 18 5 No image
4371 1118 207.7 Jason Tang AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 18 14 No image
4483 172 181.7 Slavomir Tanglmajer CZE Safari Cup Handicapped 16 22 No image
789 11 818.1 Xavier Tanguy FRA Championnat de France Juniors 15m 18 HC No image
4564 77 163.6 Mathijs Tanis NED Dutch Open Militairy championship Two seater 18 14 No image
2424 69 590.5 John Tanner GBR German Gliding Championships Open 15 21
2034 28 649.3 Harry Tanner GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 15 12 No image
2129 38 636.2 Milos Tapusik SVK Slovak Gliding Championship Combi 17 7 No image
171 4 931.9 Jorge Tartara ARG World Gliding Championships World Class 13 2
4665 96 133.2 Silvia Tassara SVK Pribina Cup Two seater 17 23 No image
4692 87 127.6 Loic Tastet FRA 4 jours de Buno Multiclass 17 8 No image
105 6 948.2 Bruce Taylor AUS Australian MultiClass Nationals Open 16 1
3807 5 333.1 John Taylor GBR Polish Nationals 15m 16 25 No image
900 867 802.1 Timothy A. Taylor USA US Nationals 15m 19 10
3796 New Entry 334.8 Clyde Taylor USA US Regionals 15m Standard 19 17 No image
3356 105 429.8 Charlie Taylor GBR British Junior Championships Handicapped 17 16 No image
3361 New Entry 428.4 Ross Taylor NZL Central Districts Regionals Racing 19 6 No image
1348 161 736.9 Kinga Tchorz POL Grudziadz Regional Championship Club B 17 2 No image
4963 172 77.5 Kinga Tchorz POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club B 16 7 No image
5095 76 54.0 Bob Teernstra NED Dutch Open Militairy championship Open 18 13 No image
1182 121 759.4 Ivan Teese AUS Australian State Competition (QLD) Open 15 3 No image
2410 67 592.7 Maurice Tegner FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 16 6 No image
273 15 908.6 Ulrike Teichmann GER Womens Worlds Standard 17 4
483 15 871.3 Klara Teichmannova CZE Czech Gliding Championship Club 18 10
3728 151 350.0 João Pedro Teixeira Rosa Clu Spanish National Championships Club 17 HC No image
2047 29 648.4 David Tejnora CZE Safari Cup Handicapped 17 6 No image
3343 104 432.0 Jan Tell GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Standard 18 7 No image
2383 1678 597.7 Guillaume Tellier FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 19 7 No image
99 13 950.1 Pete Temple AUS Australian MultiClass Nationals 18m 16 1
3140 117 466.0 Cate/Guenter Ten CAN Canadian National Championships Club 18 9 No image
2245 45 618.1 Ulrich Tenter GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 18 17 No image
3314 105 436.7 Andrea Terenziani ITA Coppa Città di Rieti Open 15 20
295 15 904.8 Ronald Termaat NED World Gliding Championships Open 18 11
4726 332 120.6 Ronald Termaat NED CAE Open Benelux Gliding Championships Open 16 3 No image
438 458 877.9 Olli Teronen FIN Uppsala Masters Racing 19 3
2632 79 556.4 Dennis Terpstra NED Concours International de Bailleau Vitesse 15 15
4995 177 72.5 Sander Terpstra NED Dutch Open Militairy championship Club 16 7 No image
4761 317 114.1 Denis Terrasse FRA Championnat Régional Rhône Alpes Auvergne Multiclass 16 2 No image
1977 363 657.8 Ben Terrell AUS Australian State Competition (WA) Open 17 3 No image
4962 170 78.0 Jan Terrich CZE Safari Cup Handicapped 15 30 No image
1595 2213 706.7 Trevor Terry NZL Central Plateau Soaring Contest Open mixed 18 2 No image
4996 172 72.1 Andreas Terschanski GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 15 22 No image
3777 152 338.9 Claudio Testa ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo 18m 16 19 No image
1293 5 745.6 Alberto Testa ITA Trofeo dell Oltrepò Multiclass 15 4
1218 64 753.3 Bernard Teyssere FRA Championnat Régional Ile de France Open 16 5 No image
2903 99 507.6 Sabine Theis AC German Women national Championship and Qualification Competition Club 18 21 No image
2327 49 605.3 Florian Theisinger GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 11
1006 29 784.2 Georg Theisinger GER German Gliding Championships 15m 17 12 No image
346 24 895.9 Martin Theisinger GER Hahnweide Two seater 18 3 No image
484 17 871.0 Laurenz Theisinger GER German Gliding Championships 15m 17 7 No image
3341 104 432.0 Laurenz Theisinger GER Qualifikationsmeisterschaft Landau 15m 18 1 No image
3474 119 407.3 Georg Theisinger GER Qualifikationsmeisterschaft Landau 15m 18 3 No image
1424 46 727.0 Henrik Theiss GER Lilienthal-Glide Club 16 5
3084 117 474.8 Jürgen Theiss GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 3 No image
1709 248 690.8 Alain Thevenart FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 18 1 No image
4709 170 124.7 Alain Thibault FRA Virtual 00 No image
2767 84 531.4 Florian Thiede GER Jena Cup 20m 18 15 No image
807 44 815.5 Arne Thielemann GER Heidepokal Standard 16 5 No image
3310 545 437.4 Steven Thielemans BEL Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 18 DNF No image
3899 156 314.1 Peter Thielmann GER Lilienthal-Glide Club 16 25 No image
3227 844 452.7 Eric Thierry FRA Championnat de France Classe Club Club 17 35 No image
4318 147 223.1 Grillet Thierry FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 17 13 No image
3819 421 331.1 Eric Thiery FRA International Air Club 18 6 No image
1643 New Entry 699.7 Thies Bruins NED KLIX - international gliding cup Standard 19 13 No image
3445 64 415.0 Stefan Thieser GER International Air Open 18 20 No image
5209 154 30.4 Dominik Thill AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 18 15 No image
1495 40 718.4 Robert Thirkell GBR British Nationals 18m 18m 16 13
2071 38 644.4 Andre Thoben GER Junior Qualification Competition (2) Club 17 2 No image
4598 164 153.6 Jean-David Thoby FRA Championnat Régional Hauts-de-France Club 17 7
3286 101 440.3 Allan Thole RSA South African Nationals Club 16 10 No image
3486 125 405.2 Mathias Thöle GER Junior Qualification Competition (2) Club 17 4 No image
3462 118 410.0 Gwyn Thomas GBR British Nationals Open 17 DNF No image
2750 44 535.3 Damien Thomas FRA Championnat Régional Rhône Alpes Auvergne Multiclass 16 10 No image
1423 1164 727.2 Jenny Thompson AUS Australian MultiClass Nationals Open 18 12 No image
4537 177 171.2 Mike Thompson CAN Canadian National Championships Handicapped 15 5 No image
4727 64 120.5 Sarah Thompson AUS Australian State Competition (QLD) Club 16 5 No image
976 37 786.8 Sven Thomsen GER Heidepokal Club 16 1 No image
2834 6 521.0 Jens Thorgen Wedemeyer Ger Eskilstuna International Open Club 18 4 No image
2583 25 564.6 Russell Thorne NZL Audi Enterprise Contest Handicapped 18 6 No image
1628 280 703.3 Chris Thorpe AUS Australian State Competition (VIC) Club 16 5 No image
3811 143 332.3 Klaus Thorsen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 16 27 No image
1614 65 704.9 Volker Thumm GER Heidepokal Standard 16 10 No image
1681 46 695.6 Andreas Thun GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Standard 16 15 No image
45 - 964.9 Petr Tichy CZE World Gliding Championships Open 18 3 No image
4951 44 79.2 Philippe Tico FRA 4 jours de Buno Multiclass 17 12 No image
2104 264 639.2 Daniel Tiebel GER Jena Cup Standard 16 13 No image
2998 68 491.3 Klaus Tiedemann GER Jena Cup 20m 18 16 No image
1716 897 689.7 Rob Tiffin RSA South African Nationals 18m 18 11 No image
2749 92 535.3 Kimmo Tihula FIN Uppsala Masters Racing 17 19 No image
431 25 879.1 Nick Tillett GBR British Nationals 15m 15 3 No image
5089 176 55.3 Emily Tillett GBR British Junior Championships Handicapped 16 30 No image
5063 143 59.0 Carr Tim AUS Australian Club Class Nationals Sportsclass 15 17 No image
5296 162 6.0 Peter Timm CAN Canadian National Championships Club 15 8 No image
34 1 970.3 Dmitriy Timoshenko RUS World Gliding Championships Standard 18 4
5212 28 30.3 Johan Detaille - Kurt Kesters - Tine Baudoin - Fabian Baudoin BEL Kiewitcup Club 16 9 No image
1415 216 728.8 Mark Tingey NZL FAI Sailplane Grand Prix, Australia 18m 16 2
640 15 842.1 Kim Tipple GBR British Nationals Two seater 15 1
2990 153 492.7 Radek Tobolka CZE AZ CUP Club 17 8 No image
4836 23 97.9 David Todd NZL Audi Enterprise Contest Handicapped 18 11 No image
4870 New Entry 92.2 Peter Toft DEN Danish Nationals Club 19 13 No image
3786 433 337.2 Teresa Toivonen SWE Eskilstuna International Open Two seater 16 5 No image
3371 105 427.3 Tomasz Tokarz POL Virtual 00
3410 98 421.7 Uwe Tolkmitt GER T CUP Combi 18 17 No image
5274 156 12.6 Lev Tolmatchev UKR Ukrainian Gliding Championship (standard) Standard 18 7 No image
1381 50 732.6 Holloran Tom USA US Nationals Standard 18 3 No image
4193 152 252.4 Martin Toman SVK Slovak Gliding Championship Club 17 32 No image
12 - 984.3 Jaroslav Tomana CZE World Gliding Championships Club 18 3
2371 64 599.1 Andrea Tomasi ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 15 7 No image
4414 161 197.8 Jiri Tomicek CZE Safari Cup Handicapped 18 21 No image
1935 28 663.4 Jack Tonkin GBR British Junior Championships Handicapped 17 15 No image
1372 22 733.8 Valentina Toporova UKR Womens Worlds 15m 13 12
1584 New Entry 708.1 Pedro Toquero ESP Copa Pirineos 2019 Class Club Club 19 1 No image
2029 88 649.8 Jozsef Tornyai HUN Hungarian National Gliding Championship Club 15 2 No image
1144 1371 764.3 Giacomo Toschi ITA Campionati Italiani Standard 19 3 No image
4394 32 202.3 Andreas Tost GER KLIX - international gliding cup Two seater 16 23 No image
947 12 792.2 Robert Toth HUN Hungarian National Gliding Championship Club 18 10
3240 386 449.8 Gyorgy Toth HUN LX Navigation Cup Open 16 20 No image
5222 1063 26.7 Tamas Toth HUN LX Navigation Cup 15m 17 19 No image
4176 152 255.0 Victor Tournier FRA Championnat Régional PACA Multiclass 16 2 No image
204 77 924.7 Tapio Tourula FIN Uppsala Masters Racing 19 1 No image
2720 98 540.7 Ilkka Tourula FIN Räyskälä Masters Racing 16 19 No image
4831 251 98.1 Matias Tourula FIN Pribina Cup Two seater 16 12 No image
5248 432 21.3 Mark Town AUS Australian State Competition (NSW) Club 16 10 No image
4703 171 125.7 Noname Trabucco ITA Trofeo dell Oltrepò Handicapped 16 9 No image
5084 10 56.0 Ludovic Tracz FRA Championnat Régional Grand-Est Open 17 14 No image
4405 157 200.9 Paul Tragin FRA Championnat de France Juniors Club 16 29 No image
4262 16 237.3 Lars Trampe GER Jena Cup 18m 16 22 No image
3080 88 475.6 Alexandru Trandabat ROU Brasov Cup Combi 18 9
1937 401 662.9 Steffen Trapp GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 16 12
4443 135 189.8 Axel Trautmann GER KLIX - international gliding cup Club 17 28 No image
390 345 885.6 Mark Travner SLO Pribina Cup Club 19 1
163 205 933.5 Ingo Trentelj GER KLIX - international gliding cup 18m 19 4
433 25 878.9 Jana Treslova CZE Czech Regional Championship Combi 18 6
235 16 918.2 Hana Treslova CZE Czech Regional Championship Club 17 2
854 811 808.8 Ingo Treuter GER German Gliding Championships Club 19 10 No image
3293 111 439.9 Ingo Treuter GER Qualifikationsmeisterschaft Landau Club 18 8 No image
2485 353 580.3 John Trezise AUS Australian State Competition (QLD) Club 15 2 No image
3798 148 334.7 Michel Trial FRA Virtual 00 No image
2134 500 635.5 Allan Tribe GBR British Nationals Std / 20m Standard 16 5 No image
377 45 888.7 Claus Triebel GER German Gliding Championships 18m 17 3 No image
404 110 884.0 Serena Triebel GER Pribina Cup Two seater 17 2 No image
3180 114 459.8 Claus Triebel GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 18 5 No image
2154 69 631.9 Martin Trittler GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 15 11 No image
3616 14 376.4 Karl Trittler GER Hahnweide Two seater 16 20 No image
1476 1214 720.1 Pavel Trojan CZE FCC Gliding 2019 15m 19 15 No image
802 7 816.2 Gordon Trollip AUS Australian State Competition (VIC) 15m 17 2 No image
2265 68 614.9 Steve Trone AUS Australian State Competition (VIC) 15m 15 1 No image
659 9 839.4 Martin Tronnier GER Pribina Cup 15m 15 1
5160 161 40.5 Aimé Trosseler FRA Championnat Régional Centre Open 17 8 No image
380 83 888.2 Peter Trotter AUS Australian Club Class Nationals Club 15 1 No image
902 25 802.0 Lisa Trotter AUS Australian MultiClass Nationals Standard 16 5
4338 85 218.0 François Trouchkine FRA Championnat Régional Ile de France Multiclass 18 7 No image
3872 151 318.6 Danilo Trovo ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 17 21 No image
523 3 864.2 Ayala Truelove GBR British Nationals Standard 15 1
4098 165 270.1 Radek Trunec CZE Virtual 00 No image
5128 167 46.3 Pier Maria Trussi ITA Trofeo dell Oltrepò Multiclass 15 17 No image
240 5 916.4 Pavel Trybenekr CZE Czech Regional Championship Club 16 1
5300 164 4.9 Michal Trylc CZE T CUP Club 16 23 No image
2403 54 594.6 Krzysztof Trzewik POL Polish Junior Nationals Standard 16 9 No image
4404 157 201.0 Krzysztof Trzewik POL Polish Junior Nationals Standard 15 6 No image
1784 166 680.9 Sebastian Tschorn GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Club 16 13
1197 62 756.2 Adrian Tschui GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Standard 16 1 No image
4651 New Entry 139.1 John Tucker AUS Australian State Competition (NSW) Club 19 7 No image
4120 261 265.6 Bill Tugnett AUS Australian State Competition (NSW) Open 17 16 No image
4209 New Entry 248.2 Sam Tullet NZL South Island Gliding Championships Open mixed 18 11 No image
5175 84 37.6 Bruce Tuncks AUS Australian State Competition (SA) Sportsclass 17 14 No image
3437 1476 416.7 Damien Turck FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 19 10 No image
5304 163 4.3 Jan Turek CZE T CUP Club 18 28 No image
2997 953 491.4 Lachlan Turlan AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 18 8 No image
3658 66 366.3 Emmanuel Turlet FRA Championnat Régional Ile de France Multiclass 18 5 No image
955 2194 791.2 Lisa Turner AUS Australian Club Class Nationals Sportsclass 18 5 No image
2064 673 645.6 Frank Turner AUS Australian State Competition (QLD) Open 18 9 No image
3253 New Entry 448.5 Mitchell Turner AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 19 8 No image
1041 32 778.7 Freddie Turner GBR British Junior Championships Handicapped 18 8 No image
3753 415 343.8 Mitch Turner AUS Australian Junior Nationals Club 16 7 No image
1122 50 766.3 Sergiy Tverdohlib UKR Ukrainian Gliding Championship (Club Class) Club 18 1 No image
1545 43 713.1 Ivan Tvrdik CZE Czech Junior Championships Club 18 7 No image
729 90 828.1 Raphael Twardowski GER German Gliding Championships Club 17 11
4646 185 140.5 Dominik Typek POL Polish Junior Nationals Club B 17 12 No image
3551 New Entry 388.9 Yury Tytsyk BLR Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
 
Click on a letter to list Pilots whose surnames start with that letter
 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
Loading...