Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Marilyne Abadie-Bérard
2. Christine Grote
3. Elena Fergnani
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 3 August 22
Competitions taking place this week Starts
Concours International de Bailleau /www.soaringspot.com/fr/intern...3 August 22
Tauerncup /www.soaringspot.com/en_gb/tau...7 August 22
Qualification Competition Lachen Speyerdorf /fsvn.de/...10 August 22
Bulgarian National Championship - Blagoevo 2022 /www.soaringspot.com/en_gb/bul...13 August 22
British Nationals /www.soaringspot.com/en_gb/uk-...13 August 22
Championnat de France Juniors /www.soaringspot.com/en_gb/cdf...14 August 22
Czech Regional Championship ...14 August 22
LIII Campeonato Nacional de Vuelo a Vela LECI-Santa Cilia...20 August 22
Romanian National Championship ...20 August 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2151 246 651.6 Roger N. Buchanan USA US Seniors Handicapped 20 36 No image
2152 145 651.5 Frank Davies GBR British Nationals 18m 18 21
2153 105 651.3 Martin Bühlmann SUI Swiss Championship Handicapped 16 3 No image
2154 275 651.0 Jan Lidke POL Leszno Cup Club A 18 16
2155 108 651.0 Jens Becker GER Bayreuth Wettbewerb Open 18 8 No image
2156 156 650.8 Daniele Martinelli ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo Club 16 4 No image
2157 107 650.8 Tim Robson GBR British Nationals Two seater 21 8 No image
2158 106 650.8 Christian Binder AUT Grimming-TAL Handicapped 21 2 No image
2159 107 650.7 Blank Blank Virtual 00 No image
2160 1 650.4 Pietro Silveri ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 20 19
2161 448 650.1 Jan Kolman CZE Highland Gliding Cup Club 19 15 No image
2162 111 650.1 Andrei-Sebastian Petrescu ROU Romanian National Championship Club 21 3 No image
2163 113 649.9 Grega Urbancic SLO Celje Cup 2020 & Slovenian national gliding championships Club 20 6 No image
2164 113 649.8 Alexander Fleckenstein GER Lilienthal-Glide Club 16 8 No image
2165 210 649.7 Tibor Hezina CZE Czech Junior Championships Club 20 10 No image
2166 209 649.6 Klaus Porod AUT AAC Alpe Adria Cup Handicapped 20 8 No image
2167 New Entry 649.6 Luke Spencer Dale GBR International Air Multiclass 22 15 No image
2168 183 649.1 Jean-Marc Franssen BEL Championnat Régional Nouvelle Aquitaine Multiclass 18 2 No image
2169 139 649.0 Ben Terrell AUS Australian State Competition (WA) Open 17 3 No image
2170 New Entry 648.9 Thierry Nortier Fra Issoudun International Multiclass 16 2 No image
2171 260 648.9 Andrzej Sznajder POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 32 No image
2172 208 648.8 Aliaksei Haranin BLR Open Gliding Championships of Russia Club 21 HC
2173 141 648.8 Thomas Report GER German Gliding Championships Club 17 17 No image
2174 98 648.8 Thierry Lemineur BEL International Issoudun Multiclass 21 15 No image
2175 71 648.8 Domas Žostautas LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 20 23
2176 208 648.6 Bohumil Vasek SVK Slovak Gliding Championship Club 20 14 No image
2177 111 648.6 Enno Adema FRA Championnat Régional Auvergne-Rhône-Alpes Multiclass 19 2 No image
2178 244 648.5 Martin Bauer GER Hahnweide 18m 18 22 No image
2179 110 648.5 Al Tyler USA US Nationals Sportsclass 21 14 No image
2180 110 648.3 Alain Nabholz FRA Coupe du Ventoux Multiclass 18 1 No image
2181 363 648.1 Oliver Bachmann SUI Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 19 10 No image
2182 211 648.0 Juraj Dudas SVK Highland Gliding Cup Club 19 12 No image
2183 43 648.0 Hans-Otto Edelhoff GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 8 No image
2184 262 647.8 Beat Albrecht SUI Jeseniky Spring Cup Handicapped 21 13
2185 193 647.7 Alex Wallis AUS F1 GP Club 18 6 No image
2186 New Entry 647.5 Nathan Taylor USA US Regionals Sportsclass 22 11 No image
2187 149 647.4 Hans Christian Christensen DEN Danish Nationals Club 16 9 No image
2188 New Entry 647.2 Fryderyk Rzymanek POL Polish Nationals Club 16 24
2189 61 647.1 Ugo Raffaelli ITA Alföldi - LX Navigation Cup 2019 15m mixed 19 4 No image
2190 387 647.0 Nils Ruckert GER German Junior Championships Club 18 12 No image
2191 142 647.0 Matthias Arnold GER Junior Qualification Competition (4) Club 17 1 No image
2192 117 646.5 Hugh de Lautour NZL Central Plateau Soaring Contest Racing 19 1 No image
2193 48 646.0 Peter Kaspar CZE Jeseniky Spring Cup Club 21 17 No image
2194 204 645.9 Martin Groselj SLO Slovenian Nationals Club 19 4
2195 137 645.8 Sandra Malzacher GER German Women national Championship and Qualification Competition 15m 18 7
2196 407 645.7 Dennis Polej GER Junior Qualification Competition (3) Standard 17 1 No image
2197 206 645.7 Stuart Carmichael GBR Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 18 3 No image
2198 132 645.4 Mickaël Charuel FRA Concours International de Bailleau Amical 16 1
2199 249 645.3 Martin Krizovic CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup 15m 20 5 No image
2200 143 645.3 Lee Kuhlke USA US Nationals 18m 19 22 No image
 
Viewing page 44, Pilots 2151 - 2200 of 5199. Click on a page number to view.
 
37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...