Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Christine Grote
2. Sarah Arnold
3. Katrin Senne
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 9 May 22
Competitions taking place this week Starts
Open Belgian Gliding Nationals obgn.cnvv.be/...14 May 22
Brasov Cup brasovcup.aeroclubulromaniei.r...20 May 22
RM Birrfeld www.rmbirrfeld.ch...21 May 22
Swiss Junior Championship ...21 May 22
German Women National Championship and Qualification Competition /www.landau-wettbewerb.de/...21 May 22
Hahnweide www.wettbewerb.wolf-hirth.de/i...21 May 22
Coupe du Ventoux /www.soaringspot.com/fr/coupe-...22 May 22
US Nationals ...22 May 22
Eskilstuna International Open /www.eskilstunaopen.se/...23 May 22
Championnat Régional Hauts-de-France /www.ffvp.fr/agenda-des-compet...26 May 22
CR Sion /vvcvalais.ch/site2/index.php/...26 May 22
Dutch National Championships www.nkzweefvliegen.nl...26 May 22
International Air /www.soaringspot.com/en_gb/ina...31 May 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2201 102 633.6 Tomas Profeld CZE T CUP Combi 19 11 No image
2202 228 633.4 Petr Jiranek CZE T CUP Combi 17 4 No image
2203 158 633.4 Paul Parker CAN Canadian National Championships Club 18 1 No image
2204 215 633.4 Richard Hächler SUI Grand-Prix Schupfart 18m 21 3
2205 216 633.1 Maria Marc ROU Romanian National Championship Club 21 4 No image
2206 216 633.1 Martin Bauer GER Hahnweide 18m 18 22 No image
2207 107 632.9 Alexandre Melot BEL Championnat de France Classe Club Club 21 HC No image
2208 216 632.9 Roman Konarik CZE Adrenalin GP+FL Handicapped 17 1 No image
2209 59 632.8 Miha Peperko SLO Celje Cup 2020 & Slovenian national gliding championships Club 20 9
2210 215 632.8 Sean Franke USA Pan-American Gliding Championship Club 15 5
2211 92 632.6 Dirk Stahf GER Lilienthal-Glide Two seater 18 22 No image
2212 214 632.6 Tomas Moravec CZE Czech Junior Championships Club 21 9 No image
2213 216 632.4 Johan Gustafsson SWE HDI Safe Skies Dala-Järna Handicapped 19 3 No image
2214 217 632.0 Fabrice Lurot FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 21 2 No image
2215 217 632.0 Patrick Hoeve NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships Combi 19 7 No image
2216 12 631.9 Milan Sr. Surovcík SVK Slovak Gliding Championship Club 17 6
2217 95 631.8 Chris Jesse AUS Australian Junior Nationals Club 19 3 No image
2218 117 631.8 dirk hoeben NED Concours International de Bailleau Vitesse 21 20 No image
2219 197 631.8 Lilla Szamosujvári HUN Hungarian Nationals Club 19 13 No image
2220 297 631.7 Rik VANDEN BOER BEL Concours International de Bailleau Vitesse 18 15
2221 85 631.7 Paul Jenny GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Club 18 4 No image
2222 185 631.6 Antoon Kerkhofs NED Concours International de Bailleau Vitesse 17 4 No image
2223 New Entry 631.4 Jana Lehmann GER KLIX - international gliding cup Club 17 9 No image
2224 216 631.3 Bastien Naud FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 21 4
2225 216 631.1 Philipp Hellwig GER KLIX - international gliding cup Two seater 19 9 No image
2226 3 630.7 Jan Kohrs GER German Gliding Championships Club 17 19 No image
2227 215 630.7 Rauno Seimilä SWE Arboga Open Club 17 7 No image
2228 215 630.7 Mauro Dalla Brida ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo (CCR) Gruppo 2 21 18 No image
2229 30 630.6 Peter Buskens AUS Australian State Competition (VIC) Open 18m 18 3 No image
2230 215 630.5 Primoz Raner SLO Rana Cup Club 18 3 No image
2231 10 630.5 Juergen Schoenerstedt GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Standard 18 1 No image
2232 212 630.5 Liam "Billy" Brady IRL British Nationals 18m 21 32 No image
2233 85 630.4 Horst Kammerer GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 5
2234 211 630.4 Ingemar Landqvist SWE Stationssvängen Handicapped 21 1 No image
2235 211 630.4 Beat Albrecht SUI Jeseniky Spring Cup Handicapped 21 13
2236 211 630.3 Stéphane Armitano FRA Championnat Régional PACA Multiclass 18 3 No image
2237 211 630.3 Bart Renckens NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships Combi 19 5
2238 107 630.2 Gloria Stenfelt SWE Bergslagsträffen HDI Handicapped 19 4 No image
2239 123 630.2 Gerth Eriksson SWE Swedish Regionals (DM Västra) 18m 19 1 No image
2240 109 630.0 Colin Sindle RSA Western Cape Regionals Club 21 1 No image
2241 89 630.0 Lennart Batenburg NED Concours International de Bailleau Grand Vols 19 16 No image
2242 47 629.9 Arnold Niewand AUS Australian State Competition (VIC) Open 18m 18 4 No image
2243 87 629.8 Tim Deegener GER Taunus Cup 15m 18 10 No image
2244 51 629.6 Tim-Maurice Schneider GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Two seater 18 5 No image
2245 207 629.5 Kevin Lippold GER German Junior Championships Club 21 17 No image
2246 212 629.4 Heath L'Estrange AUS Australian State Competition (SA) Open 20 4 No image
2247 212 629.3 Simon Hutchinson GBR British Nationals 18m 21 25 No image
2248 63 629.2 Zbigniew Kunas POL Leszno Regional Competition Club A 17 6 No image
2249 217 628.9 Marla Witt GER KLIX - international gliding cup Club 19 6 No image
2250 83 628.8 Ionut Catalin Patrascu ROU Romanian National Championship Club 18 1 No image
2251 218 628.8 Katrin David GER Slovenian Nationals Open 18 2 No image
2252 81 628.7 István Urbán HUN Hungarian National Gliding Championship Club 18 11 No image
2253 42 628.5 Krzysztof Piotrowski POL Polish Nationals 15m 18 13 No image
2254 213 628.4 Nigel Davy NZL South Island Gliding Championships Racing 17 4 No image
2255 232 628.3 Roman Lanzendorf CZE T CUP Combi 18 8 No image
2256 94 628.2 Heiko Braden GER Heidepokal 18m 16 6 No image
2257 218 628.2 Tomaž Avsenek SLO Pribina Cup Open 16 5 No image
2258 165 628.0 Jakub Winiarski POL Kielce Regional Competition Club B 16 1
2259 219 627.9 Jelmer Wassenaar NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships 18m 17 3
2260 219 627.9 Oleg Bondarchuk UKR Ukraine Open National Gliding Championship Open 18 2 No image
2261 219 627.9 Nick Faber NED Dutch Open Militairy championship Club 18 11 No image
2262 214 627.8 Reinhard Endres GER Lilienthal-Glide Open 18 20 No image
2263 220 627.5 Ilka Elster-Back GER KLIX - international gliding cup 18m 17 17 No image
2264 168 627.4 Maxime Lefort FRA Championnat Régional PACA Multiclass 16 1 No image
2265 219 627.4 Arian Kühl GER KLIX - international gliding cup Club 18 6
2266 60 627.3 Ute Baranowski GER AAC Alpe Adria Cup Handicapped 21 10 No image
2267 229 627.2 Jan Hlinka SVK Slovak Gliding Championship Handicapped 18 7 No image
2268 286 627.1 Chip Bearden USA US Nationals Standard 19 2 No image
2269 216 627.0 Tim MacFadyen GBR British Nationals Club 19 14 No image
2270 212 626.9 S. Malzacher GER German Women national Championship and Qualification Competition 15m 18 7
2271 215 626.9 Jason Shields NZL Central Districts Regionals Racing 21 7 No image
2272 102 626.8 Dave Findon GBR British Nationals 15m / Open Open 16 12
2273 121 626.7 Anton Rosenblum RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 16
2274 214 626.4 Roman Stoklasa CZE Adrenalin GP Club 19 3 No image
2275 79 626.3 Fabian Hoffmann AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 19 4 No image
2276 131 626.3 mathieu Turquier NZL Northern Region Championship 2020 Sports 20 1 No image
2277 213 626.2 Jean-Claude Girardin FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15m class 21 26 No image
2278 213 626.1 Håkan Crona SWE Swedish Regionals (DM Västra) 18m 21 3 No image
2279 215 625.9 Alain Thevenart FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 18 1 No image
2280 215 625.7 Roland Henz GER AAC Alpe Adria Cup Open 19 5
2281 75 625.5 Georg Donner AUT Salzburg-TAL Handicapped 20 6 No image
2282 216 625.4 Zachary Yamauchi USA US Nationals Standard 21 5 No image
2283 217 625.4 Graham Player NZL Central Districts Regionals Sports 20 1 No image
2284 217 625.4 Mantas Binkis LTU Lithuanian Nationals Club 19 13 No image
2285 154 625.3 Max Stevens NZL South Island Gliding Championships Open mixed 20 7 No image
2286 47 625.0 Harald Bader GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Open 18 1
2287 13 625.0 Mathéo Raverdy FRA Championnat de France Juniors Club 20 4 No image
2288 413 624.9 Richard Bradley RSA Concours International de Bailleau Vitesse 17 13 No image
2289 145 624.9 Mikko Nikunen FIN Räyskälä Masters Racing 18 6 No image
2290 294 624.8 Martin Clark GBR British Nationals Open 19 7
2291 31 624.8 Thomas Chaunut FRA Les 8 jours de Fontainebleau Multiclass 19 7 No image
2292 216 624.7 Jean-François Bily FRA Copa Pirineos Club 19 3
2293 216 624.6 Alizée Petit FRA Championnat de France Juniors Club 21 6 No image
2294 216 624.5 Laurent Janzam FRA Championnat Interrégional Est Multiclass 16 5 No image
2295 315 624.3 Sebastian Bethge GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 12 No image
2296 158 624.3 Dochkin Aleksey RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
2297 72 624.3 Tomas Aruani GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 2 No image
2298 33 624.2 A. Kreti AUS Australian State Competition (VIC) Club 20 4 No image
2299 3 624.1 Carsten Portmann GER Lilienthal-Glide Open 16 14
2300 38 624.1 Stephen Nock GBR British Nationals Club Class Club 16 11 No image
 
Viewing page 23, Pilots 2201 - 2300 of 4963. Click on a page number to view.
 
16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...