Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Marilyne Abadie-Bérard
2. Christine Grote
3. Sarah Arnold
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 25 June 22
Competitions taking place this week Starts
Coppa città di Ferrara 2022 www.voloavelaferrara.com...17 June 22
US Nationals ...23 June 22
Swiss Championship /www.soaringspot.com/en_gb/sch...25 June 22
Grimming-TAL www.sportsarea.at...2 July 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2301 168 628.8 Katrin David GER Slovenian Nationals Open 18 2 No image
2302 131 628.7 István Urbán HUN Hungarian National Gliding Championship Club 18 11 No image
2303 92 628.5 Krzysztof Piotrowski POL Polish Nationals 15m 18 13 No image
2304 263 628.4 Nigel Davy NZL South Island Gliding Championships Racing 17 4 No image
2305 282 628.3 Roman Lanzendorf CZE T CUP Combi 18 8 No image
2306 44 628.2 Heiko Braden GER Heidepokal 18m 16 6 No image
2307 168 628.2 Tomaž Avsenek SLO Pribina Cup Open 16 5 No image
2308 New Entry 628.0 Hilmar Gassner AUT German Gliding Championships Standard 22 31 No image
2309 114 628.0 Jakub Winiarski POL Kielce Regional Competition Club B 16 1
2310 169 627.9 Oleg Bondarchuk UKR Ukraine Open National Gliding Championship Open 18 2 No image
2311 263 627.8 Reinhard Endres GER Lilienthal-Glide Open 18 20 No image
2312 171 627.5 Ilka Elster-Back GER KLIX - international gliding cup 18m 17 17 No image
2313 217 627.4 Maxime Lefort FRA Championnat Régional PACA Multiclass 16 1 No image
2314 170 627.4 Arian Kühl GER KLIX - international gliding cup Club 18 6
2315 11 627.3 Ute Baranowski GER AAC Alpe Adria Cup Handicapped 21 10 No image
2316 278 627.2 Jan Hlinka SVK Slovak Gliding Championship Handicapped 18 7 No image
2317 168 627.0 Tim MacFadyen GBR British Nationals Club 19 14 No image
2318 260 626.9 Sandra Malzacher GER German Women national Championship and Qualification Competition 15m 18 7
2319 253 626.9 Mathijs van Houweninge NED AAC Alpe Adria Cup Open 21 12 No image
2320 54 626.8 Dave Findon GBR British Nationals 15m / Open Open 16 12
2321 73 626.7 Anton Rosenblum RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 16
2322 166 626.4 Roman Stoklasa CZE Adrenalin GP Club 19 3 No image
2323 127 626.3 Fabian Hoffmann AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 19 4 No image
2324 83 626.3 mathieu Turquier NZL Northern Region Championship 2020 Sports 20 1 No image
2325 165 626.2 Jean-Claude Girardin FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15m class 21 26 No image
2326 165 626.1 Håkan Crona SWE Swedish Regionals (DM Västra) 18m 21 3 No image
2327 167 625.9 Alain Thevenart FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 18 1 No image
2328 New Entry 625.7 Dicky (HR) Daly jr. RSA Gauteng Regional Championships Club 22 2 No image
2329 166 625.7 Roland Henz GER AAC Alpe Adria Cup Open 19 5
2330 124 625.5 Georg Donner AUT Salzburg-TAL Handicapped 20 6 No image
2331 167 625.4 Zachary Yamauchi USA US Nationals Standard 21 5 No image
2332 169 625.4 Mantas Binkis LTU Lithuanian Nationals Club 19 13 No image
2333 106 625.3 Max Stevens NZL South Island Gliding Championships Open mixed 20 7 No image
2334 1021 625.2 Mikael Nildén SWE Eskilstuna International Open Racing 22 6
2335 96 625.0 Harald Bader GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Open 18 1
2336 62 625.0 Mathéo Raverdy FRA Championnat de France Juniors Club 20 4 No image
2337 462 624.9 Richard Bradley RSA Concours International de Bailleau Vitesse 17 13 No image
2338 96 624.9 Mikko Nikunen FIN Räyskälä Masters Racing 18 6 No image
2339 343 624.8 Martin Clark GBR British Nationals Open 19 7
2340 18 624.8 Thomas Chaunut FRA Les 8 jours de Fontainebleau Multiclass 19 7 No image
2341 167 624.7 Jean-François Bily FRA Copa Pirineos Club 19 3
2342 167 624.6 Alizée Petit FRA Championnat de France Juniors Club 21 6 No image
2343 167 624.5 Laurent Janzam FRA Championnat Interrégional Est Multiclass 16 5 No image
2344 364 624.3 Sebastian Bethge GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 12 No image
2345 207 624.3 Dochkin Aleksey RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
2346 121 624.3 Tomas Aruani GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 2 No image
2347 82 624.2 A. Kreti AUS Australian State Competition (VIC) Club 20 4 No image
2348 46 624.1 Carsten Portmann GER Lilienthal-Glide Open 16 14
2349 11 624.1 Stephen Nock GBR British Nationals Club Class Club 16 11 No image
2350 81 624.0 William B. Snead USA US Nationals Club 19 5 No image
2351 New Entry 623.8 Pekka Halonen FIN Jannen kisat Handicapped 16 6 No image
2352 New Entry 623.7 Lucia Esteban Loring FRA Championnat de France Womens 16 5 No image
2353 115 623.5 Matous Schmidt CZE Highland Gliding Cup Club 19 17 No image
2354 45 623.4 Rod Witter GBR British Nationals Two seater 19 5 No image
2355 New Entry 623.2 Pierre Martiquet FRA Copa Pirineos Handicapped 17 1 No image
2356 944 623.2 Reuben Lane AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 18 6
2357 168 623.2 Heinz-Dieter Schuech GER KLIX - international gliding cup Standard 17 18
2358 52 623.0 Vasyl Dovbenchuk UKR Ukrainian Gliding Championship (standard) Standard 18 1 No image
2359 170 622.7 Hinse Osinga NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships Club 19 11
2360 New Entry 622.4 Steven Cesco AUS Australian State Competition (SA) Sportsclass 17 2 No image
2361 174 622.4 Hugo Mertens BEL Kiewitcup Club 19 1 No image
2362 14 622.2 BENJAMIN Zoller AUT Offene Österreichische Juniorenmeisterschaft Handicapped 20 6 No image
2363 144 622.0 Ugo Martinez FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 18 2 No image
2364 140 622.0 Jakob Prior AUT Grimming-TAL Open mixed 21 5 No image
2365 New Entry 621.9 Daniel Summers AUS Australian State Competition (VIC) 15m Standard 21 3 No image
2366 2 621.8 Ross McLean AUS Australian MultiClass Nationals Standard 16 6
2367 174 621.6 Martin Durham GBR Hahnweide Standard 19 5 No image
2368 244 621.5 Daniel McCormack NZL South Island Gliding Championships Racing 17 2 No image
2369 176 621.3 Thibault Dugardin FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 19 3 No image
2370 108 621.1 Enrique Mertins USA US Seniors Handicapped 19 20 No image
2371 56 621.1 Mike Oakley NZL Canterbury Soaring Championships Open mixed 17 2 No image
2372 177 621.0 Laurenz Theisinger GER Qualifikationsmeisterschaft Landau 15m 18 1 No image
2373 333 620.7 Patrick Spiral FRA Les 8 jours de Fontainebleau Multiclass 18 8 No image
2374 58 620.6 Ben Coleman AUS Australian State Competition (NSW) Standard/15m 19 2 No image
2375 176 620.6 Rick Sheppe USA US Nationals Club 21 13 No image
2376 176 620.6 Stefan Braniek GER German Junior Championships Club 21 18 No image
2377 13 620.5 Steen Lund DEN Danish Nationals Club 20 6 No image
2378 144 620.4 Ulf Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 3 No image
2379 175 620.4 Jan Gevad DEN Danish Nationals 15m 16 8 No image
2380 540 620.3 Victor Lescure FRA Championnat de France Juniors 15m 18 9 No image
2381 111 620.3 Oliver Wissing GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 18 3 No image
2382 378 620.2 Alexander Maier GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 18 12 No image
2383 176 620.1 Mario Straub SUI Swiss Championship Handicapped 16 4
2384 104 619.7 (team) GBR British Junior Nationals Handicapped 19 DNF No image
2385 104 619.7 Tony Smolder USA US Nationals Standard 18 5 No image
2386 178 619.7 Martin Pekar CZE AZ CUP Combi 17 8 No image
2387 155 619.6 Eike Bjorn Schramek GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 10 No image
2388 105 619.4 Jakub Dudáš SVK Slovak Gliding Championship Club 17 11 No image
2389 223 619.1 Juerg Keller SUI Swiss Championship 15m mixed 18 4 No image
2390 118 618.9 Mathias Muench GER Pribina Cup Open 17 19
2391 445 618.7 Christopher Bowden GBR British Junior Championships Handicapped 17 8 No image
2392 134 618.4 Marcel Bulka POL Polish Junior Nationals Club B 20 9 No image
2393 182 618.4 Silverio Della Rosa ITA Copa Pirineos Handicapped 19 7
2394 156 618.3 Lassi Salonen FIN Jannen kisat Club 21 2
2395 263 618.1 Alexandre Chausse FRA Championnat de France Classe Club Club 18 25 No image
2396 202 618.1 Paul Emmerich GER German Junior Championships Club 18 11 No image
2397 183 618.0 Marlous Kalsbeek NED Concours International de Bailleau Amical 21 1 No image
2398 19 617.8 Jacques Princet FRA Championnat Inter-Régional Junior Nord-Est Multiclass 17 1 No image
2399 186 617.5 Jan Ondruska SVK Pribina Cup 15m 19 11 No image
2400 247 617.4 Egidio Babbi ITA Trofeo dell Oltrepò Handicapped 17 3
 
Viewing page 24, Pilots 2301 - 2400 of 5062. Click on a page number to view.
 
17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...