Login
 
Full Ranking List
1. Sebastian Kawa
2. Christophe Abadie
3. Stefan Langer
 
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Official IGC Pilot Ranking List
Welcome to the IGC Ranking list. The list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
IGC Junior Pilot World Ranking list
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Position Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
201 467.3 Austeja Urbanaviciute LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 23 15
202 466.4 Paul Chesneau FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 17 8 No image
203 460.4 Natanel Schuster AUS Australian State Competition (QLD) Club 20 9
204 456.0 Antoine Hourlier FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 23 8 No image
205 455.3 Philipp Wischnewski GER Junior Qualification Competition Hirzenhain Standard 22 19 No image
206 455.3 Miriam Moser SUI Swiss Junior Championship Standard 23 13 No image
207 451.7 Joris Saint-Genes FRA Championnat Interrégional Sud-Ouest Club 21 4 No image
208 443.3 Jasmin Todesco SUI RM Schaffhausen Standard 23 7 No image
209 439.9 Lachlan Turlan AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 18 8 No image
210 435.0 Nolann Terrade FRA Championnat Inter-Régional Junior Grand-Ouest Club 22 8 No image
211 432.7 Marek Kubán SVK Slovak Junior National Championship Club 18 9
212 431.3 Arthur Jay-Maille FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 22 4 No image
213 430.3 Jan Kusiak POL Polish Junior Nationals Club B 23 7 No image
214 430.2 Wiktoria Zawadzka POL Polish Junior Nationals Club B 20 10 No image
215 426.8 Krystian Szuryn POL Polish Junior Nationals Club B 23 8 No image
216 424.3 Mahé Le Tiec-Pellin FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 23 3
217 423.2 David Kaufmann GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 23 9 No image
218 420.8 Arthur Porte FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 22 5 No image
219 414.4 Jules Baujard FRA Championnat de France Juniors Club 22 8 No image
220 410.7 Aleksander Maćkowiak POL Polish Junior Nationals Club B 23 9 No image
221 399.9 Jan Koch GER German Women National Championship and Qualification Competition Club 22 19 No image
222 397.4 Valentin Paepe BEL Coupe des Ardennes and Belgian Junior National Open 23 8
223 391.9 Ugnius Kairys LTU Lithuanian Nationals - Club Class Handicapped 22 17 No image
224 382.0 Benjamin Gasztych FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 22 6 No image
225 381.0 Ludovic Benezech FRA Championnat Régional Junior Occitanie Multiclass 19 5 No image
226 379.4 Rafal Smigielski POL Polish Junior Nationals Standard 22 20
227 375.6 David Wübbe GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Club 23 27 No image
228 375.4 Fin-Luca Müntefering GER Grimming-TAL Handicapped 18 6 No image
229 375.0 Lachlan Brown AUS Australian Junior Nationals Sportsclass 19 6 No image
230 364.4 Florelle Vassalo FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 22 7 No image
231 347.8 Justin Ellmer GER Taunus Cup Standard 18 18 No image
232 346.6 Lucie Caudrelier FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 23 11 No image
233 345.9 Gabriel Frauchot FRA Concours International de Bailleau Vitesse 23 31 No image
234 342.4 Tristan Moullec FRA Concours International de Bailleau Amical 22 4 No image
235 338.1 Jonas Keplinger GER Internationaler Hotzenwaldwettbewerb Standard 23 5 No image
236 325.3 Dorian Fleuriet FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 23 12 No image
237 310.3 Maciej Pankau POL Polish Junior Nationals Club B 23 13 No image
238 308.5 Adam Kucera SVK Slovak Junior National Championship Club 18 HC No image
239 304.7 Guilhem Belzons FRA Championnat Régional Junior Occitanie Multiclass 19 9 No image
240 304.5 Felix Hezel GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 23 12 No image
241 302.9 Aymeric Banon FRA Championnat Régional PACA Club 23 5 No image
242 302.8 Maxime Carrier FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 14 No image
243 298.4 Mathis Scholz GER Junior Qualification Competition Brandenburg Club 22 16 No image
244 295.4 Alexander Iserlohe GER Junior Qualification Competition Brandenburg Club 22 17
245 295.0 Pascal Peter SUI RM Schaffhausen Standard 23 12
246 279.2 Thomas Miché FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 23 13 No image
247 272.2 Till Hengst GER Junior Qualification Competition Brandenburg Club 22 18 No image
248 268.9 Erva Satun GER Qualifikationsmeisterschaft Hockenheim Club 23 24 No image
249 245.7 Niclas Dannemann GER KLIX - international gliding cup Club 23 28
250 229.1 Manon Pichoux FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 23 4 No image
 
Viewing page 5, Pilots 201 - 250 of 274. Click on a page number to view.
 
1  2  3  4  5  6 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...