Login
 
Full Ranking List
1. Sebastian Kawa
2. Christophe Abadie
3. Stefan Langer
 
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Official IGC Pilot Ranking List
Welcome to the IGC Ranking list. The list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
IGC Junior Pilot World Ranking list
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Position Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
101 710.0 Peter Brunton AUS Australian State Competition (QLD) Club 20 2 No image
102 709.5 Florian Castel FRA Championnat de France Juniors Club 23 5 No image
103 709.1 Ben Fuglsang-Petersen GER German Junior Championships Club 23 21 No image
104 708.2 Andraž Grat SLO Slovenian Nationals Club 22 7
105 707.3 Ludvig Jauring SWE Swedish Regionals (DM Västra) Club 23 4
106 706.8 Valeria Huber SUI Swiss Junior Championship Standard 23 3
107 705.4 Maxime Ballue FRA Championnat de France Juniors Club 23 10 No image
108 704.7 Manon Kuttel SUI CRVV Neuchâtel Handicapped 22 3
109 704.2 Michal Felisiak POL Polish Junior Nationals Standard 23 7
110 695.7 Peter-Richard Wagner GER German Women National Championship and Qualification Competition Club 22 3 No image
111 691.9 Mikolaj Lewandowski POL Polish Junior Nationals Club B 22 2 No image
112 689.9 Nick Schäfer GER German Junior Championships Standard 23 16 No image
113 680.0 Mathieu Albertini FRA Championnat de France Juniors Club 23 7 No image
114 679.0 Maj Pinter SLO Slovenian Nationals Club 22 8 No image
115 675.6 Philipp Lange GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 12 No image
116 673.6 Olivier Monnahan FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 21 2 No image
117 673.3 Kamil Najderek POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 22 9 No image
118 668.4 Michael Keller AUS Australian Nationals Club 19 3 No image
119 667.6 Paul Merlaud FRA Championnat de France Juniors Club 23 11 No image
120 662.9 Raphael Lutz SUI Swiss Championship 15m mixed 23 4 No image
121 661.8 Nicolas Kierdorf GER German Junior Championships Club 23 24 No image
122 661.5 Radoslaw Nogal POL Polish Junior Nationals Club B 23 3
123 660.9 Mathis Collard FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 7 No image
124 656.7 Bartlomiej Malicki POL Polish Junior Nationals Standard 23 10 No image
125 652.1 Agathe Moro FRA Championnat de France Juniors Club 23 14 No image
126 651.7 Jérôme Hemeret FRA Championnat de France Juniors Club 23 15 No image
127 647.9 Solène Barrat FRA Championnat Interrégional Junior Nouvelle-Aquitaine Occitanie Club 22 2 No image
128 643.1 Eldrine Marqué FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 22 3 No image
129 634.2 Hendrik Virow GER Qualifikationsmeisterschaft Landau Club 23 3 No image
130 627.1 Mathieu Veron FRA Concours International de Bailleau Amical 21 2 No image
131 626.7 Vlad Hoancea ROU Romanian National Championship Club 23 6 No image
132 624.0 Clara Imbert FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 20 HC No image
133 620.0 Loan Cheval FRA Championnat Départemental Morbihan Club 23 1
134 618.2 Julian Fischer GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 19 No image
135 617.6 Edwige Colson BEL Coupe des Ardennes and Belgian Junior National Open 23 5
136 616.6 Augustin Carteau FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 8 No image
137 616.0 Robbe Van Brandt BEL Open Belgian Gliding Nationals Club 22 11
138 613.9 Paul Dessertenne FRA Championnat de France Juniors Club 23 16
139 610.1 Petr Mašík CZE Czech Gliding Championship Club 23 12 No image
140 608.8 Linus Baur GER Junior Qualification Competition Grefrath Club 22 2 No image
141 607.3 Jakub Pociask POL Leszno Regional Competition Club A 22 14 No image
142 606.0 Moritz Habermann GER Swiss Junior Championship Standard 23 5 No image
143 600.6 Kirill Neduzhiy GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Club 19 7 No image
144 600.5 Eve Lanzendörfer GER Qualifikationsmeisterschaft Stendal Club 23 11 No image
145 600.4 Sebastian Kołomański POL Grudziadz Regional Championship Club A 22 18 No image
146 600.4 Soeren Janssen GER German Junior Championships Club 23 37 No image
147 595.2 Jan Gohl POL Polish Junior Nationals Club B 23 4 No image
148 593.7 Jasper Jansen NED Concours International de Bailleau Grand Vols 23 10
149 591.3 Cédric Leteurtrois FRA Championnat de France Juniors Std 15m 20m 23 14 No image
150 588.8 Adrian Broll POL Grudziadz Regional Championship Club B 23 3 No image
151 585.7 Arne Rohlfs GER Junior Qualification Competition Brandenburg Standard 22 4 No image
152 584.8 Hanna Wendel GER German Junior Championships Standard 23 25 No image
153 584.1 Félix Hallard FRA Championnat de France Juniors Club 19 8 No image
154 581.8 Franck Delley SUI CR Gruyère Open mixed 23 4 No image
155 578.2 Romain Bigaux FRA Championnat de France Classe Club Club 22 29 No image
156 575.8 Théophile Bertin FRA Championnat de France Juniors Club 18 4 No image
157 574.7 Jakub Kappes POL Polish Junior Nationals Club B 20 7 No image
158 574.6 Fabian Käseberg GER Pribina Cup 15m 23 15 No image
159 573.7 Lukas Gross GER German Junior Championships Club 23 32 No image
160 572.8 Antoine Masson FRA Championnat Inter-régional Junior Sud-Ouest Club 23 4 No image
161 572.3 Connor Hennemann GER KLIX - international gliding cup Club 23 20 No image
162 572.2 Patryk Bankowski POL Polish Junior Nationals Club B 22 7 No image
163 572.0 Mathéo Raverdy FRA Championnat de France Juniors Club 20 4 No image
164 564.8 Vincent Löffler GER Qualifikationsmeisterschaft Hockenheim Club 23 16 No image
165 563.9 Nils Lachiver FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 19 4 No image
166 563.5 Hannes Komoll GER Qualifikationsmeisterschaft Hockenheim Club 23 14 No image
167 558.6 Jannes Luca Stahf GER German Junior Championships Club 18 18
168 555.4 Barbara Butrym POL Grudziadz Regional Championship Club A 22 16 No image
169 554.9 Tim Ganser GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 22 13 No image
170 553.9 Guillaume Parmentier FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 20 1 No image
171 551.8 Maximilian Mäx GER Qualifikationsmeisterschaft Burg Feuerstein Standard 23 15 No image
172 550.6 Felix Hohenberger GER Junior Qualification Competition Brandenburg Standard 22 6 No image
173 548.6 Jules Lescloupe FRA Championnat Interrégional Sud-Ouest Club 21 2 No image
174 545.0 Linus Seits GER Junior Qualification Competition Hirzenhain Standard 22 14 No image
175 544.1 Emma Chesneau FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 10 No image
176 541.2 Maxime Hanout-Levindre FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 21 4
177 533.3 Hugo Berthet-Rambaud FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 23 2
178 530.6 Côme Jeanneney FRA Championnat Régional Centre Val de Loire Multiclass 21 5 No image
179 530.0 Marek Chrunik POL Polish Junior Nationals Standard 23 16
180 525.0 Jiri Maier ml. CZE Czech Junior Championships Club 22 16 No image
181 524.6 Piotr Pater POL Grudziadz Regional Championship Club B 23 6 No image
182 520.8 Antoine Marguet FRA Championnat Inter-Régional Junior Grand-Ouest Club 22 3 No image
183 520.7 Aymeric Cariven FRA Championnat Interrégional Junior Nouvelle-Aquitaine Occitanie Club 22 4 No image
184 518.7 Wojciech Ender POL Polish Junior Nationals Club B 23 5 No image
185 517.0 Charlie Morineau FRA Championnat de France Juniors Club 21 7 No image
186 511.6 Alex Borel FRA Championnat Régional PACA Club 23 3 No image
187 505.2 Niklas Unterrainer AUT Offene Österreichische Juniorenmeisterschaft Handicapped 20 7 No image
188 500.2 Aurélien Le Quellec FRA Championnat Inter-régional Junior Sud-Ouest Club 23 6
189 499.0 Maxence Lenhardt FRA Championnat Interrégional Junior Nouvelle-Aquitaine Occitanie Club 22 5 No image
190 498.8 Thibaut Urban FRA Championnat de France Juniors Club 19 16 No image
191 493.4 Adam Hepal CZE Czech Junior Championships Club 22 18 No image
192 489.8 Matthias Feitzinger AUT Austrian National Juniors Championship Multiclass 22 7 No image
193 487.4 Alexis Jaquinet FRA Championnat Inter-régional Junior Sud-Ouest Club 23 7
194 484.1 Corsin Widmer SUI RM Birrfeld 15m mixed 21 7
195 477.0 Marcel Bulka POL Polish Junior Nationals Club B 20 9 No image
196 475.1 Thomas Klein FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 20 4 No image
197 474.9 Lucas Fruchet FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 21 10 No image
198 472.4 Cyprien Belleville FRA Championnat Régional Ile de France Club 23 4 No image
199 469.9 Alex Gülich CZE Safari Cup Club 23 14
200 468.1 Arthur Zalkind FRA Championnat de France Juniors Std 15m 20m 21 16
 
Viewing page 2, Pilots 101 - 200 of 274. Click on a page number to view.
 
1  2  3 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...