Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Marilyne Abadie-Bérard
2. Christine Grote
3. Sarah Arnold
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 25 June 22
Competitions taking place this week Starts
Coppa città di Ferrara 2022 www.voloavelaferrara.com...17 June 22
US Nationals ...23 June 22
Swiss Championship /www.soaringspot.com/en_gb/sch...25 June 22
Grimming-TAL www.sportsarea.at...2 July 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
1151 98 757.9 Mikael Engström SWE HDI Safe Skies Eskilstuna Handicapped 21 1
1152 98 757.9 Judit Murati HUN FCC Gliding 2021 Club 21 5 No image
1153 485 757.9 Staš Stankovic SLO Slovenian Nationals Club 21 9 No image
1154 97 757.8 Thomas De Bruyn BEL Open Belgian Gliding Nationals Club 21 1 No image
1155 142 757.5 JanJens Reineke GER e-Glide Multiclass 20 7 No image
1156 97 757.4 Laszlo Loskay HUN 66th Hungarian National Gliding Championships,LHDV Open mixed 21 12
1157 1485 757.2 Marius Stelzer GER Pribina Cup Open 22 17 No image
1158 100 756.9 Pavlina Horackova CZE Jeseniky Spring Cup Club 21 12
1159 1952 756.9 Marissa Prins NED Dutch National Championships Combi 22 1 No image
1160 610 756.8 Victor Wetzinga NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships 18m 19 4 No image
1161 291 756.5 Jaap Horsten NED Concours International de Bailleau Grand Vols 19 4 No image
1162 70 756.5 Francisco Ortega ESP Campeonato Regional de Castilla La Mancha Open 16 1
1163 99 756.4 Nils Schlautmann GER Hahnweide 15m 18 6
1164 99 756.4 Carlo Maria Faggioni ITA Coppa Città di Varese Handicapped 21 7
1165 1 756.2 Arne Neumayr GER Coppa Internazionale del Mediterraneo 18m 19 7 No image
1166 382 756.1 Jenny Ganderton AUS Australian State Competition (NSW) Club 19 2
1167 98 756.1 Geza Toth HUN 66th Hungarian National Gliding Championships, LHST 15m mixed 21 14 No image
1168 New Entry 756.0 Ernst Arnold SUI US Regionals Sportsclass 22 7 No image
1169 245 755.7 Michal Kodousek CZE AZ CUP Club 16 8 No image
1170 101 755.6 Edita Skalskiene LTU Lithuanian national gliding championship Club 17 5
1171 101 755.6 Hans Forsberg SWE Stationssvängen Handicapped 19 1 No image
1172 160 755.6 Jaroslaw Mosiejewski AUS Australian State Competition (VIC) Club 17 2
1173 100 755.5 Wouter van Willenswaard NED Pribina Cup Club 19 5 No image
1174 100 755.4 Olga Kolesnikova RUS Open Gliding Championships of Russia Standard 19 5 No image
1175 29 755.1 Jakub Kos POL Polish Junior Nationals Club A 20 7 No image
1176 80 755.0 Paul Wissmann GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Standard 19 1 No image
1177 811 755.0 Arne Thielemann GER Heidepokal Standard 16 5 No image
1178 11 754.7 Daniel Arday HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 6 No image
1179 102 754.6 Felix Schneebeli SUI Coppa Internazionale del Mediterraneo Handicapped 21 3
1180 502 754.5 Philipp Söll GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 19 2 No image
1181 310 754.3 Lisa Turner AUS Australian Nationals Sportsclass 19 10 No image
1182 425 754.2 Martin Steen Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 18 1
1183 100 754.2 Pedro Toquero ESP Copa Pirineos Club 19 1 No image
1184 102 754.0 Wilfried Dinger GER KLIX - international gliding cup Two seater 17 1 No image
1185 268 753.8 Mick Webster AUS Australian 20m Two-Seater Nationals 20m 18 4 No image
1186 2244 753.7 Maurits Hebels NED Dutch National Championships Club 22 5 No image
1187 486 753.6 Patrice Cocuaud FRA Championnat de France Classe Club Club 17 4 No image
1188 103 753.6 Andrew Ainslie USA US Nationals 18m 21 23 No image
1189 118 753.4 Hanns-Günther Bauer GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 4 No image
1190 106 753.1 Titas Jovaiša LTU FAI JUNIOR EUROPEAN GLIDING CHAMPIONSHIP Club 21 24
1191 28 752.9 Robert Sleczkowski POL KLIX - international gliding cup Two seater 16 2
1192 20 752.9 Paul Schwarz GER German Junior Championships Standard 21 11 No image
1193 138 752.8 Jiri Holcman CZE Highland Gliding Cup Club 19 1 No image
1194 105 752.6 Edvard Kristo CRO Slovenian Nationals Club 21 HC
1195 115 752.4 Gundela Goeke GER Concours International de Bailleau Vitesse 19 7 No image
1196 104 752.4 Jedrzej Sklodowski POL European Gliding Championships World Class 09 1 No image
1197 104 752.4 Rokas Jonaitis LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 21 5 No image
1198 864 752.4 Rasmus Mortensen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 21 5 No image
1199 289 752.3 Pavel Zima CZE Highland Gliding Cup Handicapped 19 2 No image
1200 104 752.3 G O'Hagan GBR British Nationals Club 19 16 No image
1201 361 752.3 Rein Groot NED Dutch Open Militairy championship Combi 18 3 No image
1202 67 752.1 Konrad Partyka POL Grudziadz Regional Championship Club A 18 7 No image
1203 1567 752.1 Raphael Zimmermann SUI RM Birrfeld standard mixed 22 4 No image
1204 338 752.0 Dirk Ströbl GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 19 1
1205 137 752.0 Josh Jarosch GER German Junior Championships Club 21 7
1206 100 752.0 Etienne Dollhausen GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Club 19 3 No image
1207 429 751.9 Nicolas Henry FRA Championnat de France Classe Club Club 18 7 No image
1208 220 751.6 Laszlo Hegedus HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 5 No image
1209 75 751.6 Sergey Ryabchinsky RUS Open Gliding Championships of Russia Standard 16 2 No image
1210 45 751.4 Jean-Marc Deycard FRA Championnat de France Open 16 2 No image
1211 78 751.3 James P. Stewart USA Junior World Gliding Championships Club 19 22
1212 19 751.1 Sarah Drefenstedt GER Womens World Gliding Championships Club 17 3
1213 38 750.9 Libor Bednarik CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup 15m 18 1 No image
1214 102 750.8 Frederic Backhaus GER Bayreuth Wettbewerb Standard 18 12 No image
1215 64 750.8 HaJo Machetanz GER Bayreuth Wettbewerb 18m 18 2 No image
1216 75 750.6 Ross Taylor NZL NZ Club Class Nationals & MSC comp Club 21 5 No image
1217 102 750.6 Martin Stessl AUT Slovenian Nationals Open 16 1 No image
1218 129 750.5 Miklos Taglieber HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 6 No image
1219 238 750.4 Nicolas Prevot FRA Championnat de France Classe Club Club 19 3 No image
1220 26 750.3 Christian Maex GER Hahnweide 18m 18 9 No image
1221 83 750.2 AP Kotze RSA South African Nationals Club 17 1
1222 428 750.1 Werner Rüegger SUI US Regionals Sports 21 2
1223 144 750.0 Mike Fox GBR British Nationals Club 18 6
1224 429 750.0 David McMaster USA US Nationals Club 21 HC No image
1225 96 749.9 Remo Negossi ITA Coppa Città di Ferrara 2020 Standard 20 4 No image
1226 97 749.9 Jarkko Kangasniemi FIN Jannen kisat Open 21 6
1227 217 749.8 Mathias Habertag GER KLIX - international gliding cup Two seater 19 3
1228 66 749.6 Antti Lehto FIN Räyskälä Masters Open 18 1
1229 47 749.3 Jeno Vörös HUN Hungarian National Gliding Championship Club 18 16 No image
1230 797 749.2 Marko Zettier GER European Gliding Championships Standard 17 10 No image
1231 542 749.2 John Godfrey USA US Regionals Sports 21 4
1232 1114 748.9 Arkadiusz Stefanczyk POL FCC Gliding 2022 Combi 22 20
1233 146 748.8 Matthias Koch SUI Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 19 1
1234 84 748.8 Krzysztof Pienkowski POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 24 No image
1235 258 748.7 Vojtech Hajek CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup Handicapped 20 7 No image
1236 3038 748.6 Paul Jacobsohn AUS Australian 20m Two-Seater Nationals 20m 22 4 No image
1237 92 748.5 Rolf Erling Moeller Nilsen DEN Pribina Cup Two seater 19 2 No image
1238 62 748.3 Matthieu Hénin FRA Championnat de France Juniors Club 19 4
1239 94 748.2 Petr Starek CZE AZ CUP Combi 16 2 No image
1240 390 747.6 Jurgen Wenzel GER Chilean Nationals Handicapped 18 3
1241 68 747.5 Zoltan Szabo HUN LX Navigation Cup Open mixed 18 3 No image
1242 1068 747.5 Tomasz Kurowski POL Pribina Cup Club 22 14
1243 95 747.3 Patrick Puskeiler GER Pribina Cup 15m 15 3
1244 108 747.2 Winfried Schulz GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 21 4
1245 337 747.2 Svend Andersen DEN Danish Nationals 18m 17 2 No image
1246 144 747.0 Jean-Marc Caillard FRA Championnat de France classes 18 mètres et Libre Open 19 8 No image
1247 92 747.0 Steffen Schubkegel GER Internationaler Segelflug-Wettbewerb Hockenheim Club 18 1 No image
1248 92 747.0 Florian Spath GER German Gliding Championships Club 19 7 No image
1249 64 746.9 Tymoteusz Dolata POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 19 3 No image
1250 283 746.2 Jan Hasslid SWE Eskilstuna International Open 18m 16 2
 
Viewing page 13, Pilots 1151 - 1250 of 5062. Click on a page number to view.
 
5.5  6.5  7.5  8.5  9.5  10.5  11.5  12.5  13.5  14.5  15.5  16.5  17.5  18.5  19.5 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...