Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Marilyne Abadie-Bérard
2. Christine Grote
3. Sarah Arnold
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 25 June 22
Competitions taking place this week Starts
US Nationals ...23 June 22
Swiss Championship /www.soaringspot.com/en_gb/sch...25 June 22
Grimming-TAL www.sportsarea.at...2 July 22
Junior Qualification Competition Brandenburg /omv2020.edbe.info/...8 July 22
Qualification Competition Brandenburg /omv2020.edbe.info/...8 July 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2801 73 573.1 Josef Rausch AUT Salzburg-TAL Open mixed 20 6 No image
2802 262 572.8 Solène Barrat FRA Championnat de France Juniors Club 21 8 No image
2803 70 572.7 Walter Bürki RSA South African Nationals Open 17 14 No image
2804 231 572.6 Johannes Fankhauser AUT Grimming-TAL Handicapped 21 4 No image
2805 710 572.5 Michael Codling AUS Australian State Competition (QLD) Sportsclass 20 5 No image
2806 67 572.4 Jack Stephen GBR British Nationals Club 18 21 No image
2807 New Entry 572.3 Wojciech Kos POL Pribina Cup Two seater 22 HC No image
2808 58 572.2 Anja Barfuss GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Club 16 19 No image
2809 New Entry 572.1 Tony Hughes GBR British Nationals 18m 17 14 No image
2810 65 572.1 Antanas Marciukaitis LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 20 19
2811 49 572.0 Vaclav Svoboda CZE T CUP Combi 20 12 No image
2812 228 572.0 Jan Larsson SWE HDI Polar Safe Skies Handicapped 19 3 No image
2813 15 571.9 Andreas Thun GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Standard 16 15 No image
2814 186 571.9 Uwe Benkens GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 21 6 No image
2815 67 571.6 Christophe Moreau FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 18 5 No image
2816 214 571.4 Mathieu Perrault FRA Championnat de France Club 16 13 No image
2817 182 571.3 Jean-Francois Delair FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m Multiclass 18 33 No image
2818 229 571.3 Petr Havelka CZE Czech Junior Championships Club 21 8 No image
2819 332 571.2 Paul Rose AUS Australian State Competition (WA) Open 17 4 No image
2820 229 571.2 Bernard Botman BEL Open Belgian Gliding Nationals Club 19 5 No image
2821 229 571.2 Malo Poulain de Saint Père FRA International Issoudun Club 21 10 No image
2822 95 571.1 Lizzy van Zomeren NED Dutch Open Militairy championship Two seater 18 4
2823 129 570.9 Walter Geenen BEL Kiewitcup Open 16 2 No image
2824 25 570.5 Christian Goernandt GER German Gliding Championships Standard 17 19 No image
2825 155 570.3 Antti Rinne FIN Räyskälä Masters Club 18 4 No image
2826 54 570.2 Balázs Pólya HUN Hungarian Nationals Club 19 6 No image
2827 5 570.0 Stephan Kirchner GER Lilienthal-Glide Club 16 14 No image
2828 232 569.9 Blank Blank Virtual 00 No image
2829 47 569.9 Daniela Zink GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 18 12 No image
2830 65 569.8 Glyn Jackson NZL Central Plateau Soaring Contest Racing 19 2 No image
2831 48 569.7 Jonas Lüer GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Club 18 9 No image
2832 103 569.6 Bob Bromwich GBR e-Glide Multiclass 20 14 No image
2833 368 569.3 Léna Kittler GER Junior Qualification Competition (2) Standard 17 6 No image
2834 24 569.3 Dalibor Pek CZE Rana Cup Club 17 6 No image
2835 15 569.0 Krzysztof Figiel POL Polish Junior Nationals Standard 16 8
2836 230 568.9 Matej Plch CZE Adrenalin FL Handicapped 19 7 No image
2837 42 568.8 Marie-Christine Estrade FRA Coupe de France des Féminines Multiclass 19 HC No image
2838 115 568.6 Imre Tóth HUN Hungarian Nationals Club 19 14 No image
2839 228 568.6 Marco Baraldini ITA Ferrara Cup Handicapped 17 12 No image
2840 New Entry 568.5 Rainer Schmadel GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 16 9 No image
2841 28 568.5 Bela Borkuti HUN Hungarian Nationals Club 19 8 No image
2842 168 568.4 Roman Cerny CZE Jeseniky Spring Cup Handicapped 20 14 No image
2843 228 568.4 Bert Matthys BEL Kiewitcup Standard 19 5 No image
2844 110 568.3 David Cole CAN Canadian National Championships Club 16 5
2845 227 568.3 Thomas Ocker GER e-Glide Handicapped 21 13 No image
2846 228 568.1 Stefan Senger GER Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 10 No image
2847 47 568.0 Team SOR GBR British Junior Nationals Handicapped 19 DNF No image
2848 227 568.0 Uli Preisendörfer GER Jena Cup 20m 18 8 No image
2849 31 567.5 Kieran Cassidy NZL Central Districts Regionals Racing 20 4 No image
2850 228 567.5 Pavel Skrabal USA US Regionals Sports 21 11 No image
2851 303 567.4 Jurgen Reuter GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 19 16 No image
2852 227 567.4 Thomas Chapman GBR British Junior Nationals Handicapped 21 13 No image
2853 44 567.1 Simoliunas Algirdas LTU Baltic Cup Combi 19 9 No image
2854 87 567.0 Bob Grieve GBR British Nationals 15m 17 11
2855 45 566.9 D. Speight NZ Australian State Competition (QLD) Club 20 7 No image
2856 77 566.8 Graham White NZL National Multi-Class Gliding Championships Open mixed 21 7 No image
2857 225 566.7 Pieter Flens NED CAE Open Benelux Gliding Championships 18m 16 11 No image
2858 4 566.1 Peer Konitzer GER KLIX - international gliding cup Two seater 16 9
2859 37 566.0 Victor Lisik FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 19 5 No image
2860 224 566.0 Steven Thielemans BEL Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 18 DNF No image
2861 16 565.6 Tom O'Donnell AUS Australian MultiClass Nationals 15m 18 3 No image
2862 226 565.6 Marco Massimo Kessler ITA Coppa Città di Ferrara 2020 Handicapped 20 15 No image
2863 306 565.4 Tomas Ptacovsky CZE Highland Gliding Cup Club 18 13 No image
2864 227 565.4 Stefan Krauss GER Hahnweide Two seater 18 19 No image
2865 34 564.9 Allan Gartland AUS Australian State Competition (WA) Multiclass 20 5 No image
2866 131 564.9 Ben Spoor AUS Australian Junior Nationals Club 19 4 No image
2867 227 564.9 Blank Blank Virtual 00 No image
2868 45 564.9 Jerzy Mikolajczyk POL Leszno Regional Competition Club A 17 10
2869 94 564.6 Peter Paine AUS Australian State Competition (VIC) 15m 17 5 No image
2870 347 564.6 Cécile Bonnet FRA Championnat de France Club 16 15 No image
2871 340 564.6 Stijn Vanden Boer BEL Concours International de Bailleau Vitesse 18 18
2872 683 564.4 Stuart Venters USA US Regionals 15m Standard 22 7 No image
2873 29 564.2 Darius Vanagas LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 20 21 No image
2874 88 564.2 Justin Wills NZL South Island Gliding Championships Open mixed 17 2 No image
2875 82 564.1 Bruno Muller FRA Championnat Interrégional Sud-Ouest Multiclass 16 6 No image
2876 New Entry 564.0 David Weaver USA US Nationals Sportsclass 22 15 No image
2877 215 564.0 Christopher Hanson GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Standard 18 4
2878 299 563.9 Victor Mezzasalma FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 17 3 No image
2879 219 563.7 Jesper Sorensen DEN Danish Nationals 18m 18 5 No image
2880 126 563.6 Charles Dupret FRA Championnat de France Juniors Club 20 7 No image
2881 40 563.4 Olivier DUPONT BEL Concours International de Bailleau Grand Vols 19 21 No image
2882 218 563.1 Guillaume Dohet BEL Championnat de France Classe Club Club 21 HC No image
2883 219 562.9 Steven Leonard USA US Nationals Open 19 10 No image
2884 15 562.8 Matthew Woodhouse GBR Australian State Competition (VIC) Club 18 2 No image
2885 128 562.8 Tom Van den Eynde BEL Concours International de Bailleau Vitesse 18 23 No image
2886 218 562.8 Mike Clarke GBR British Nationals 18m 21 31 No image
2887 111 562.5 Rob Lyon NZL Northern Region Championship 2020 Racing 20 8 No image
2888 327 562.5 Kamil Marczuk POL Polish Junior Nationals Standard 18 8 No image
2889 181 562.5 Attila Szucs HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 16 18
2890 62 562.3 Daniela Frankova CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup Handicapped 20 15 No image
2891 148 562.2 Laurynas Supinys LTU Junior World Gliding Championships Standard 19 32 No image
2892 173 562.1 Ana-Maria Cosma ROU Romanian National Championship Combi 21 8 No image
2893 34 561.8 John Ashcroft USA US Seniors Handicapped 20 39 No image
2894 218 561.7 Phillippe Renault FRA International Air Open 18 5 No image
2895 103 561.5 Ron Kwiatkowski GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Club 16 18 No image
2896 33 561.5 Hugo MERTENS BEL Concours International de Bailleau Vitesse 19 16 No image
2897 31 561.4 André Augennadel GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 18 13 No image
2898 New Entry 561.3 Joshua Geerlings AUS Australian State Competition (WA) Open 22 5 No image
2899 35 561.1 Jonas Schmidt GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Standard 19 12 No image
2900 32 561.0 Slawomir Zydek POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 35
 
Viewing page 29, Pilots 2801 - 2900 of 5062. Click on a page number to view.
 
22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...