Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Lukas Kriz
2. Kim Toppari
3. Lasse Edslev
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2501 137 630.5 (team) British Junior Nationals Handicapped 19 DNF No image
2502 114 630.5 Roman Konarik CZE Adrenalin GP+FL Handicapped 17 1 No image
2503 46 630.2 Craig Collings AUS Australian State Competition (VIC) Club 18 1
2504 114 630.2 Blank Blank Open Belgian Gliding Nationals Club 18 1 No image
2505 114 630.2 Julius Lübstorf GER Qualifikationsmeisterschaft Stendal Club 23 10 No image
2506 115 630.1 Zenon Wajda POL Wiosenne Regional Competition Club 18 2
2507 173 630.0 Inès Poppe FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 19 1
2508 114 630.0 David Villéger FRA Championnat Régional Ile de France Club 23 1 No image
2509 116 629.9 Peter Pirc SLO e-Glide Multiclass 23 8
2510 1044 629.8 Felix Hofmann GBR European Gliding Championship Club 19 15 No image
2511 118 629.5 Walter A. Rogers USA US Nationals Standard 18 4 No image
2512 118 629.5 Bruno Tagliapietra NZL Central Districts Regionals Sports 22 2 No image
2513 118 629.4 Derek Spencer AUS Australian State Competition (SA) Open 23 4 No image
2514 119 629.3 Jaroslav Rapac CZE Safari Cup Two seater 18 3 No image
2515 119 629.3 Giovanni Marino ITA Trofeo Città di Torino Handicapped 23 11
2516 119 629.2 Zbigniew Kunas POL Leszno Regional Competition Club A 17 6 No image
2517 428 629.1 Georg Donner AUT Salzburg-TAL Handicapped 20 6 No image
2518 118 629.1 Andrea Salvadori ITA Ferrara Cup Combi 17 9
2519 119 629.1 Tom Van den Eynde BEL Concours International de Bailleau Vitesse 18 23 No image
2520 426 629.0 Tim Robson GBR British Nationals Two seater 21 8
2521 118 629.0 Martin Bühlmann SUI Swiss Championship Handicapped 16 3 No image
2522 210 628.9 Alberto Albertazzi ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo Club 16 5 No image
2523 246 628.8 Daniel Kotnik SLO Slovenian Nationals Club 21 10 No image
2524 198 628.8 Roman Misun SUI RM Dittingen Handicapped 22 3
2525 198 628.8 Krzysztof Pienkowski POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 24 No image
2526 280 628.6 Lisa Turner AUS Australian Nationals Sportsclass 19 10 No image
2527 116 628.6 Gabriel Briffe FRA Championnat Inter-regional Jeunes Sud-Est Handicapped 10 1 No image
2528 317 628.5 Thomas Pollack SWE Swedish Nationals Club 19 2
2529 55 628.5 Dieter Schwenk GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 21 4
2530 115 628.4 Georgia Schofield NZL National Multi-Class Gliding Championships Sports 22 2
2531 48 628.3 Mikael Nildén SWE Eskilstuna International Open Racing 22 6
2532 114 628.3 Tomasz Smolski POL Polish Nationals Club A 18 18 No image
2533 114 628.3 Chris Gill GBR British Junior Championships Handicapped 17 5 No image
2534 114 628.3 Christian Chavignaud FRA 4 jours de Buno Multiclass 17 3 No image
2535 178 628.3 Philip Ritchie AUS F1 GP Club 18 4
2536 113 628.2 Marco Massimo Kessler ITA Coppa città di Ferrara Club 22 17 No image
2537 54 628.1 Jürgen Schönerstedt GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 21 3 No image
2538 112 628.0 Pekka Marjamaa FIN Räyskälä Masters Racing 16 12 No image
2539 144 627.5 Vaughan Ruddick NZL National Multi-Class Gliding Championships Open mixed 21 4 No image
2540 113 627.5 René Wille GER KLIX - international gliding cup Standard 17 14 No image
2541 131 627.4 Vaclav Svoboda CZE T CUP Combi 23 15 No image
2542 116 627.2 Jens Becker GER Bayreuth Wettbewerb Open 18 8 No image
2543 2 627.1 Mathieu Veron FRA Concours International de Bailleau Amical 21 2 No image
2544 115 627.0 Justus Sander GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Club 23 10 No image
2545 203 626.8 Patrick Misun SUI International Military Gliding Competition Open mixed 19 3
2546 112 626.7 Karel Policky CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup 15m 21 4 No image
2547 116 626.7 Vlad Hoancea ROU Romanian National Championship Club 23 6 No image
2548 116 626.6 Renè Schënmann SUI Pribina Cup Open 22 30 No image
2549 116 626.6 Marco Ghetti ITA Campionati Italiani Club 23 17 No image
2550 141 626.3 Andre Augennadel GER International Military Gliding Competition Club 19 8 No image
2551 62 626.3 Fredrik Svanberg SWE Ödestugu Safe Skies Handicapped 19 1
2552 46 626.0 Jiri Maier st. CZE Rana Cup Club 17 1 No image
2553 104 626.0 Mickaël Charuel FRA Concours International de Bailleau Amical 16 1
2554 200 625.7 (team) British Junior Nationals Handicapped 22 HC No image
2555 41 625.7 Jean-Baptiste Bron FRA Championnat Inter-régional Junior Sud-Ouest Club 23 HC No image
2556 115 625.7 Jan Sponer CZE Adrenalin GP Club 19 4 No image
2557 281 625.6 Rafal Elzanowski POL Grudziadz Regional Championship Club A 18 3
2558 115 625.6 Peter Cook NZL Central Districts Regionals Racing 20 7 No image
2559 116 625.4 Michael Leismann GER KLIX - international gliding cup Two seater 19 10 No image
2560 116 625.4 Herbert Horbrügger GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 9 No image
2561 121 625.0 Jose Antonio Blanco ESP Spanish National Championships Club 16 2
2562 134 624.7 Julien Bezy FRA Championnat Régional Junior Occitanie Multiclass 19 2 No image
2563 206 624.3 Robert Walachowski POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 19 9 No image
2564 125 624.3 Milos Matejka CZE Adrenalin FL Handicapped 19 2 No image
2565 235 624.1 Robert Smits AUS Australian State Competition (NSW) Club 19 1
2566 197 624.0 Clara Imbert FRA Championnat Interrégional Junior Sud-Est Club 20 HC No image
2567 230 623.9 Lukas Hiendlmeier GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Club 19 4 No image
2568 124 623.9 Sebastjan Jelen SLO Slovenian Nationals Open 23 10 No image
2569 124 623.8 Pekka Halonen FIN Jannen kisat Handicapped 16 6 No image
2570 125 623.5 Kim Tipple GBR British Nationals Standard/15m/Open 15m 22 6 No image
2571 125 623.5 Mike Stephens GBR British Nationals Standard/15m/Open 15m 23 12 No image
2572 125 623.4 Robin Hoffmeister GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Club 18 3 No image
2573 125 623.4 Clifford Hindman USA US Regionals Sportsclass 22 14
2574 125 623.3 Dennis Polej GER Junior Qualification Competition (3) Standard 17 1 No image
2575 126 623.3 Ilka Elster-Back GER KLIX - international gliding cup 18m 17 17 No image
2576 135 623.2 Martin Bierhuizen NED Concours International de Bailleau Vitesse 19 3 No image
2577 126 623.2 Colin Mead USA US Nationals Club 21 11 No image
2578 126 623.2 Pierre Martiquet FRA Copa Pirineos Handicapped 17 1 No image
2579 112 623.1 Peter Sommerlade DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 16 11 No image
2580 21 623.0 Tonny Olsson SWE Swedish Nationals 18m 16 4 No image
2581 124 623.0 Henry Freeborn GBR British Nationals Standard/15m/Open Open 23 16 No image
2582 125 622.8 Oleg Bondarchuk UKR Ukraine Open National Gliding Championship Open 18 2 No image
2583 125 622.5 Richard Hächler SUI Grand-Prix Schupfart 18m 21 3
2584 126 622.4 Blank Blank Virtual 00 No image
2585 126 622.4 Steven Cesco AUS Australian State Competition (SA) Sportsclass 17 2 No image
2586 128 622.2 Michael Robison USA World Gliding Championships Open 17 23 No image
2587 5 622.1 Jonas Schneider GER Junior Qualification Competition Hirzenhain Club 22 19 No image
2588 127 622.1 Miguel Jurado Navas ESP LII Campeonato Nacional de Vuelo a Vela 2021 18m/Open 21 2
2589 435 622.0 Ollie Sleigh GBR British Junior Nationals Handicapped 19 10 No image
2590 110 622.0 Jakub Winiarski POL Kielce Regional Competition Club B 16 1
2591 125 622.0 Inaki Ulibarri ESP Spanish National Championships Open 16 2 No image
2592 126 622.0 Stuart Carmichael GBR Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 18 3 No image
2593 126 621.9 Patrick Siemens GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) 15m 23 9 No image
2594 102 621.8 Marco Beltramello ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo (CCR) Gruppo 1 21 10
2595 125 621.7 Alain Nabholz FRA Coupe du Ventoux Multiclass 18 1 No image
2596 32 621.6 Russell Thorne NZL NZ Club Class Nationals & MSC comp Open mixed 23 5 No image
2597 89 621.6 Ulf Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 3 No image
2598 123 621.5 Sophie Burgevin FRA Championnat de France Womens 16 8 No image
2599 1052 621.4 Rafael Bravo CAN Pan-American Championships Club 19 3
2600 122 621.4 Jonathan Cross RSA South African Nationals Club 18 1
 
Viewing page 26, Pilots 2501 - 2600 of 5908. Click on a page number to view.
 
19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...