Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Lukas Kriz
2. Kim Toppari
3. Lasse Edslev
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
2601 60 621.3 Pascal Schneider SUI RM Birrfeld standard mixed 23 3
2602 140 621.2 Torbjörn Hägnander SWE Swedish Nationals 18m 19 2 No image
2603 4 621.1 Bernie Baer AUS Australian State Competition (NSW) Club 19 3 No image
2604 156 621.1 Lukas Kauffmann GER Junior Qualification Competition Hirzenhain Club 22 20 No image
2605 100 621.1 Franz C. Krüger GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Open 19 1 No image
2606 62 621.1 Moritz Althaus GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 6 No image
2607 119 621.1 Mike Oakley NZL Canterbury Soaring Championships Open mixed 17 2 No image
2608 142 620.9 Todd EDWARDS AUS Australian Nationals Club 19 7 No image
2609 57 620.8 Ryan Glover USA US Nationals Club 21 9 No image
2610 118 620.8 Heiko Hering GER KLIX - international gliding cup Standard 19 20 No image
2611 120 620.7 Øyvind Moe NOR Eskilstuna International Open 18m 16 4
2612 207 620.6 Martin Beutel GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 22 6
2613 93 620.6 Jan Paepke GER Slovak Gliding Championship Open 23 9 No image
2614 120 620.1 Yvon Puyou FRA Championnat Régional PACA Multiclass 23 5
2615 120 620.1 Mario Straub SUI Swiss Championship Handicapped 16 4
2616 120 620.0 Loan Cheval FRA Championnat Départemental Morbihan Club 23 1
2617 120 620.0 Jeroen Kolé NED Dutch National Championships Open 22 4 No image
2618 145 620.0 Carlo Maldivi ITA Campionato Italiano Classe Unica Handicapped 16 4
2619 120 619.8 Bosse Haven SWE Uppsala Masters Racing 19 7 No image
2620 176 619.7 Markus Full GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Open 19 3 No image
2621 144 619.6 Jan Hlavacek CZE T CUP Club 19 9 No image
2622 65 619.6 Georg Falkensammer AUT AAC Alpe Adria Cup Handicapped 18 4 No image
2623 117 619.6 Luke Spencer Dale GBR International Air Multiclass 22 15 No image
2624 118 619.6 Eike Bjorn Schramek GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften 15m 16 10 No image
2625 119 619.5 David Hart USA US Nationals Two seater 23 10 No image
2626 120 619.3 Frantisek Filandr CZE AZ CUP Club 19 6 No image
2627 233 619.1 Emile David FRA Championnat Interrégional Junior Nord-Est Club 19 2 No image
2628 121 619.1 Jérôme Affolter SUI CR Yverdon 15m mixed 23 6 No image
2629 642 618.8 Simon Brown GBR British Junior Championships Handicapped 18 5 No image
2630 97 618.7 Fritz Schweikart SWE Herrljunga HDI Safe Skies Handicapped 21 1 No image
2631 119 618.7 Frederic Crespo Nomen ESP Spanish National Championships Club 18 1 No image
2632 119 618.7 Peter Schertenleib GER Heidepokal Club 16 6 No image
2633 122 618.4 Stefan Senger GER Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 10 No image
2634 85 618.2 Joris Felsbourg NED Concours International de Bailleau Vitesse 18 9 No image
2635 121 618.2 Julian Fischer GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 19 No image
2636 121 618.2 Tomas Malik CZE AZ CUP Combi 16 9 No image
2637 135 618.1 Istvan Magyar HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 16 13 No image
2638 121 618.1 Alban Schnitzler FRA Rencontre DuoDiscus Two seater 17 2 No image
2639 121 618.0 Colin Sindle RSA Western Cape Regionals Club 21 1 No image
2640 336 617.9 Andy Maddocks AUS Australian MultiClass Nationals 15m 18 6
2641 48 617.9 David Holmén SWE Swedish Regionals (DM Västra) Club 23 6 No image
2642 120 617.9 Chris Curtis GBR Hahnweide 15m 18 11 No image
2643 121 617.8 Jacques Princet FRA Championnat Inter-Régional Junior Nord-Est Multiclass 17 1 No image
2644 80 617.6 Ingemar Landqvist SWE Stationssvängen Handicapped 21 1 No image
2645 80 617.6 Edwige Colson BEL Coupe des Ardennes and Belgian Junior National Open 23 5
2646 42 617.5 Mark Barnfield AUS Australian State Competition (NSW) Club 19 5
2647 47 617.3 Jakub Kohn CZE Czech Regional Championship Club 18 20
2648 119 617.3 Trevor Terry NZL Central Plateau Soaring Contest Open mixed 18 2 No image
2649 119 617.0 Philipp Rekitt GER Tauerncup Handicapped 22 2 No image
2650 119 617.0 Fabrice Lurot FRA Championnat Régional Grand-Est Multiclass 21 2 No image
2651 119 616.9 Martin Lessle RSA South African Nationals Two seater 17 3 No image
2652 119 616.9 Uwe Luz GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 17 11 No image
2653 257 616.8 Petr Kolacek CZE Jeseniky Spring Cup Club 19 9 No image
2654 187 616.8 Philipp Luyken GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 22 14 No image
2655 138 616.8 Anna Michalak POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 25
2656 30 616.8 Simona Scheul ROU Romanian National Championship Club 23 10 No image
2657 115 616.8 William Blackburn GBR British Nationals Club 18 9 No image
2658 17 616.6 Augustin Carteau FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 8 No image
2659 8 616.6 Hugo MERTENS BEL Kiewitcup Club 19 1 No image
2660 136 616.4 Jan Zanda CZE T CUP Club 23 8 No image
2661 115 616.4 Pavel Svoboda CZE Safari Cup Handicapped 19 3 No image
2662 216 616.3 Karel Benisek CZE T CUP Combi 20 4 No image
2663 111 616.2 Valeriy Zaitsev RUS Open Gliding Championships of Russia Open 19 3 No image
2664 113 616.2 Felipe Girado ARG World Gliding Championships Club 18 35 No image
2665 113 616.2 Harald Bader GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Open 18 1
2666 113 616.1 Tobias Nicolaides GER Jena Cup Club 18 5 No image
2667 113 616.1 Niclas Wennström SWE Seabreeze Challenge Handicapped 23 4 No image
2668 218 616.0 Gábor Fekete HUN Hungarian Nationals Club 19 7 No image
2669 112 616.0 Robbe Van Brandt BEL Open Belgian Gliding Nationals Club 22 11
2670 112 615.9 Bill Gawthrop USA FAI Sailplane Grand Prix, USA 18m 18 4
2671 112 615.7 Reinhold Matthias Mallik GER German Women national Championship and Qualification Competition Club 18 4 No image
2672 114 615.5 Lars Liebert GER German Women national Championship and Qualification Competition Club 18 13 No image
2673 114 615.5 Peter Isacsson SWE Uppsala Masters Racing 17 10 No image
2674 114 615.5 Felix Ruof GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Standard 17 1 No image
2675 114 615.4 Juergen Schoenerstedt GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau Standard 18 1 No image
2676 114 615.2 (team) British Junior Nationals Handicapped 23 HC No image
2677 114 615.2 Ludovic Mondésert FRA Championnat Régional Occitanie Club 17 1
2678 114 615.1 Leif Eichhorn GER Jena Cup Club 18 6 No image
2679 114 615.1 Piotr Jaszczuk POL Polish Nationals Club A 18 22
2680 114 615.1 Joakim Wahlgren SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 23 3 No image
2681 114 615.0 Blank Blank Virtual 00 No image
2682 219 615.0 Martin Groselj SLO Slovenian Nationals Club 19 4
2683 113 615.0 Aneta Chabora POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 23 12 No image
2684 113 615.0 Karsten Piepenburg GER German Gliding Championships Club 19 26 No image
2685 113 615.0 Sabine Dieulin FRA Championnat Régional Grand-Est Open 17 4 No image
2686 146 614.8 Sven Baldauf GER International Military Gliding Competition Open mixed 19 2 No image
2687 112 614.7 Roger Thiemann USA US Regionals Sports 21 5 No image
2688 21 614.5 Alexey Kirkorov RUS Open Gliding Championships of Russia Club 21 5 No image
2689 388 614.1 Grzegorz Lubkowski POL Leszno Cup 15m 22 5 No image
2690 114 613.9 Simon Sendler GER German Junior Championships Standard 18 18 No image
2691 114 613.9 Keno Doden GER Lilienthal-Glide 18m 18 16 No image
2692 114 613.9 István Csonka HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 5 No image
2693 114 613.9 Paul Dessertenne FRA Championnat de France Juniors Club 23 16
2694 114 613.8 Juraj Sidor SVK Slovak Gliding Championship Club 17 12
2695 114 613.7 Tim Larsen USA US Regionals Sportsclass 22 13 No image
2696 114 613.6 Aliaksei Haranin BLR Open Gliding Championships of Russia Club 21 HC
2697 334 613.4 Aleksandr Pavlenko RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 9 No image
2698 589 613.3 Matthew Atkinson AUS Australian Nationals Sportsclass 19 11 No image
2699 113 613.3 Joseph O'Donnell AUS Australian State Competition (QLD) Club 15 1
2700 137 613.2 Julian Kön GER Qualifikationsmeisterschaft Landau Club 23 12 No image
 
Viewing page 27, Pilots 2601 - 2700 of 5908. Click on a page number to view.
 
20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...