Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Finn Sleigh
2. Lasse Edslev
3. Nils Fecker
 
World Feminine pilots
1. Marilyne Abadie-Bérard
2. Christine Grote
3. Sarah Arnold
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 25 June 22
Competitions taking place this week Starts
US Nationals ...23 June 22
Swiss Championship /www.soaringspot.com/en_gb/sch...25 June 22
Grimming-TAL www.sportsarea.at...2 July 22
Junior Qualification Competition Brandenburg /omv2020.edbe.info/...8 July 22
Qualification Competition Brandenburg /omv2020.edbe.info/...8 July 22
RM Dittingen www.rm-dittingen.ch...9 July 22
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
1501 704 716.3 Wolfgang Gmeiner GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 7 No image
1502 103 716.2 Jan Divok SVK Slovak Gliding Championship 15m Standard 19 5 No image
1503 160 715.8 Martin Kühn GER Grimming-TAL Open mixed 19 1 No image
1504 114 715.8 Giovanni Salvucci ITA Coppa Città di Rieti Club B 19 11
1505 2629 715.5 Gregory Cinquin RSA Gauteng Regional Championships Club 22 1 No image
1506 284 715.3 Peter Scheyer GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 17 3 No image
1507 973 715.2 Nick Faber NED Dutch National Championships Combi 22 6 No image
1508 110 715.1 Benjamin Bachmaier GER German Gliding Championships Club 19 19 No image
1509 22 714.9 Slavomir ml Piskaty CZE Czech Gliding Championship Club 18 11
1510 785 714.7 J.T. McMaster USA US Nationals Club 21 10 No image
1511 158 714.7 Tom Conings BEL Beker van Vlaanderen Sportsclass 18 1
1512 388 714.6 Christoph Kahler GER Junioren Qualifikationsmeisterschaft Standard 19 5 No image
1513 111 714.6 Oleg Rzhondkovskyi UKR British Nationals Club Class Club 21 18 No image
1514 111 714.4 Mike Brooks USA US Nationals Club 21 12 No image
1515 91 714.1 Andreas Klugsberger AUT Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 9 No image
1516 192 714.0 Andy Gough CAN US Seniors Handicapped 20 22 No image
1517 New Entry 714.0 Norm Bloch AUS Australian State Competition (WA) Open 22 1 No image
1518 270 714.0 Pawel Bahyrycz POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 20 6 No image
1519 111 714.0 Tudor Bajenaru ROU Romanian National Championship Club 21 1
1520 67 713.9 Martin Picka CZE Pribina Cup Club 18 9 No image
1521 111 713.9 Annemiek Koers NED Womens World Gliding Championships Club 17 6
1522 111 713.9 Michal Kollar SVK FCC Gliding 2021 Combi 21 8 No image
1523 111 713.9 Ronald Rose USA US Nationals 18m 21 24 No image
1524 111 713.8 Steen Elmgaard DEN Danish Nationals Club 18 2 No image
1525 48 713.6 Karl Schiffleithner AUT Austrian Nationals (18m, Open, Two Seater) Two seater 21 5 No image
1526 49 713.5 Stephen ODonnell AUS Australian MultiClass Nationals 15m 16 3
1527 334 713.5 Wojciech Fajga POL Grudziadz Regional Championship Club A 18 6 No image
1528 74 713.5 Ben Hughes GBR International Issoudun Standard 19 13 No image
1529 157 713.3 Federico Buscema ARG World Gliding Championships 18m 18 37
1530 195 713.2 Oskar Minds DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 17 4 No image
1531 135 713.2 Michael Marshall USA Junior World Gliding Championships Standard 19 18 No image
1532 949 713.0 Robin Diesterweg GER Jena Cup Club 16 3
1533 111 713.0 Francesco Ziche ITA Coppa città di Ferrara 2021 Handicapped 21 11 No image
1534 54 712.9 Paula Drazul ARG Womens World Gliding Championships Club 17 11
1535 111 712.9 Stefano Cavallari ITA Coppa città di Ferrara 2021 Handicapped 21 7 No image
1536 120 712.7 Frank Fröhlich GER Bayreuth Wettbewerb 18m 16 13 No image
1537 231 712.4 Gary Carter USA US Seniors Handicapped 20 31 No image
1538 493 712.4 David Jensen NZL Central Plateau Soaring Contest Open mixed 17 2 No image
1539 115 712.4 Maxime Barret FRA International Issoudun Multiclass 21 6 No image
1540 326 712.3 John Aske Ole NOR Eskilstuna International Open Racing 18 4 No image
1541 196 712.2 Gerrit Illenberger GER German Junior Championships Standard 18 12 No image
1542 99 712.1 Olaf Brueckner GER KLIX - international gliding cup Standard 17 6 No image
1543 116 711.4 Oleg Mykhaylenko UKR Ukrainian Nationals Open 19 1 No image
1544 267 711.0 Ken Evens BEL Concours International de Bailleau Vitesse 18 4 No image
1545 540 711.0 Michael Rasmussen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals 15m mixed 21 3 No image
1546 46 710.8 Martin Soucek CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup Club 17 4 No image
1547 115 710.8 Matthias Greiner GER KLIX - international gliding cup Standard 19 8 No image
1548 New Entry 710.7 Matt Gage AUS Australian State Competition (VIC) 15m Standard 21 1
1549 107 710.6 Ilya Dobrovolskiy RUS Cup of Russia Standard 21 6 No image
1550 892 710.6 Rauno Seimilä SWE Eskilstuna International Open Open Racing 22 1 No image
1551 796 710.4 Andreas Belz GER European Gliding Championships Standard 17 8
1552 164 710.4 SZYMON RAWECKI POL Polish Nationals Standard 19 HC No image
1553 160 710.4 Frantisek Sobek SVK Slovak Gliding Championship Club 17 3 No image
1554 1252 710.2 Hans Siegrist SUI RM Birrfeld standard mixed 22 3 No image
1555 113 710.0 Pierre Prudhomme FRA Championnat de France Classe Club Club 21 2
1556 14 709.9 Marianne Hagemann GER KLIX - international gliding cup Standard 19 9 No image
1557 243 709.8 Alrik Dargel SVK Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Club 19 1 No image
1558 195 709.8 Jordan Bridge GBR British Junior Championships Handicapped 18 6 No image
1559 7 709.6 Aleksandr Pavlenko RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 9 No image
1560 151 709.4 Haidyn Dunn AUS Australian State Competition (VIC) Club 20 HC No image
1561 69 709.4 Jan Zezula CZE Jeseniky Spring Cup Club 19 7 No image
1562 129 709.3 Thomas Pollack SWE Swedish Nationals Club 19 2
1563 112 709.3 Théo Napoléon FRA Championnat de France Juniors Club 21 5
1564 327 709.3 Lumir Motyka CZE Adrenalin FL Handicapped 19 3 No image
1565 247 709.1 Tomas Talanda CZE T CUP Club 18 3 No image
1566 111 709.0 Barthélémy Bruyere FRA Championnat Interrégional Sud Est Multiclass 21 1 No image
1567 1327 709.0 Rien Bastiaanse NED Dutch National Championships Two seater 22 4 No image
1568 97 708.9 Mike Hurlimann SUI Swiss Junior Championship Standard 16 1
1569 534 708.8 Pierre Jambon FRA Championnat de France Classe Club Club 19 8 No image
1570 116 707.8 Olivier Sevrin BEL CAE Open Benelux Gliding Championships 18m 16 5
1571 215 707.7 Roy Pentecost GBR British Nationals 15m 17 4 No image
1572 453 707.5 Steve Wallace NZL NZ Club Class Nationals & MSC comp Club 19 3
1573 New Entry 707.2 Max Dengel GER Jena Cup Standard 16 3 No image
1574 67 707.2 Tero Koivunen FIN Räyskälä Masters Racing 16 6 No image
1575 117 707.2 Rick Boerma NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships Club 19 7
1576 100 707.0 Botond Szabadfi HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 9
1577 36 707.0 Maksim Palutin RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 13 No image
1578 New Entry 706.9 Jan Gillegot-Vergauwen BEL Concours International de Bailleau Vitesse 16 1
1579 7 706.9 Sven Thomsen GER Heidepokal Club 16 1 No image
1580 158 706.4 Marek Straka SVK Slovak Gliding Championship Club 20 12 No image
1581 143 706.3 Anton de Péchy FRA Championnat de France Juniors Club 19 11
1582 428 706.2 Denis Flament FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Multiclass 18 1
1583 6 705.9 Steve Foreman NZL National Multi-Class Gliding Championships Racing 20 2 No image
1584 247 705.7 Pawel Marchelewski POL Polish Nationals Open 19 12
1585 118 705.7 Vytautas Rasimavicius LTU FCC Gliding Open mixed 19 6 No image
1586 120 705.5 David John Greenhill USA US Nationals Standard 21 2 No image
1587 120 705.5 Miroslav Sklenar CZE Adrenalin FL Handicapped 19 6 No image
1588 1361 705.4 Kevin Holota GER Qualifikationsmeisterschaft Landau Club 18 5
1589 63 705.3 Marc Lehnen GER KLIX - international gliding cup 18m 17 6
1590 718 705.3 Thomas Pflug GER Lilienthal-Glide Club 16 11
1591 120 705.0 Moritz Beuth GER KLIX - international gliding cup Two seater 18 1 No image
1592 396 704.9 Gillian Spreckley GBR Championnat de France Classe Club Club 18 HC
1593 267 704.6 Gerd Spiegelberg GER Taunus Cup Standard 18 9
1594 142 704.6 Benjamin Bachmaier GER Pribina Cup Club 15 8 No image
1595 119 704.5 Sorin Lingureanu ROU Räyskälä Masters Open 18 HC
1596 92 704.2 Graham Parker AUS FAI Sailplane Grand Prix 18m 18 2
1597 121 704.2 Radim Hahn CZE Jeseniky Spring Cup Handicapped 21 6 No image
1598 117 704.1 Horst Singer GER Bayreuth Wettbewerb Open 18 7 No image
1599 121 704.1 Joachim Opitz GER KLIX - international gliding cup Club 18 3 No image
1600 121 704.1 Dmitry Levanov RUS Open Gliding Championships of Russia Club 21 6 No image
 
Viewing page 16, Pilots 1501 - 1600 of 5062. Click on a page number to view.
 
9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...