Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Lukas Kriz
2. Kim Toppari
3. Lasse Edslev
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
1401 86 738.0 Zdenek Schenk CZE Highland Gliding Cup Handicapped 18 4 No image
1402 82 737.7 Piotr Panek POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 4 No image
1403 116 737.7 Miklos Taglieber HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 6 No image
1404 123 737.5 Josef Bostik CZE US Nationals 18m 21 12 No image
1405 124 737.2 Mark Leeuwenburgh NED Concours International de Bailleau Grand Vols 17 1
1406 124 737.2 Marius Boebel GER German Junior Championships Standard 23 11 No image
1407 3 737.1 Thomas Bettinger FRA Championnat Inter-régional Junior Sud-Ouest Club 23 1 No image
1408 198 736.7 Petr Kolomaznik CZE Jeseniky Spring Cup Club 20 6 No image
1409 36 736.7 Esko Lehtonen FIN Finnish Nationals Open 22 4 No image
1410 125 736.5 David Tejnora CZE Safari Cup Handicapped 20 3 No image
1411 75 736.4 Ben Heylen BEL Kiewitcup Open 22 3 No image
1412 11 736.2 Jean-Pierre Bellec FRA Concours International de Bailleau Vitesse 22 16 No image
1413 124 736.2 Chris Dawes GBR Coppa Città di Rieti Handicapped 23 9 No image
1414 49 736.1 Evgeniy Zlobin RUS FAI Sailplane Grand Prix 18m 18 1
1415 12 735.9 Staš Stankovic SLO Slovenian Nationals Club 21 9 No image
1416 124 735.9 Štepán Filakovský CZE Czech Gliding Championship Club 23 9 No image
1417 125 735.8 Jan Hybner CZE Safari Cup Handicapped 20 4 No image
1418 126 735.7 Steve Foreman NZL National Multi-Class Gliding Championships Racing 22 10 No image
1419 4 735.5 Rudolf Mathar GER Bayreuth Wettbewerb 18m 18 4 No image
1420 85 735.4 Karel Krobath AUT AZ CUP Combi 22 10 No image
1421 230 735.3 G. C. Harrison NZL Central Districts Regionals Open mixed 22 3 No image
1422 20 735.3 Martin Svarc CZE Jeseniky Spring Cup Club 19 5 No image
1423 64 735.2 Pavel Liska CZE Highland Gliding Cup Club 23 10 No image
1424 117 735.1 Stefan Kessler GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 1 No image
1425 123 735.1 Gunnar Axelsson SWE Pribina Cup Club 17 3
1426 123 735.0 Jan Florian CZE Pribina Cup Club 23 5 No image
1427 66 734.9 Simon Hutchinson GBR British Nationals 18m 22 20
1428 234 734.8 Tone Cerin SLO Slovenian Nationals Club 22 5 No image
1429 138 734.8 Lukas Hynek CZE Safari Cup Club 20 2 No image
1430 123 734.7 Yannis Hartung, GER Junior Qualification Competition Brandenburg Standard 22 3 No image
1431 123 734.6 John Aske Ole NOR Eskilstuna International Open Racing 18 4 No image
1432 156 734.4 Brian Spreckley GBR International Issoudun Standard 19 1
1433 156 734.4 Piet Flens NED Concours International de Bailleau Grand Vols 19 8
1434 115 734.4 Jan Hejret CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup 15m 20 2 No image
1435 122 734.3 Raphael Zimmermann SUI RM Birrfeld standard mixed 22 4 No image
1436 803 734.2 Lucas Delobel FRA European Gliding Championship Standard 19 10
1437 121 734.1 Michele Chiarelli ITA Coppa città di Ferrara Handicapped 22 18 No image
1438 121 734.1 Michael Seischab GER German Gliding Championships Club 17 4 No image
1439 181 734.0 Winfried Schulz GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 21 4
1440 121 734.0 Peer Konitzer GER KLIX - international gliding cup Standard 22 9
1441 121 733.9 Joris Gernaey BEL Open Belgian Gliding Nationals Open 23 8
1442 46 733.8 Mark Wering NED KLM Flight Academy Dutch Nationals Championships Open 18 3
1443 120 733.6 Petr Starek CZE AZ CUP Combi 16 2 No image
1444 23 733.4 Branko Blagojevic SRB Hungarian National Gliding Championships,LHDV Open mixed 21 HC
1445 34 733.2 Christoph Limpert GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau 18m 18 3
1446 119 733.1 Blank Blank US Regionals 18m 23 17 No image
1447 119 733.0 Magali Russier-Corcy FRA Championnat de France Féminines Club 18 2
1448 119 732.9 Benjamin Schuech GER Jena Cup Standard 16 1
1449 119 732.9 Fabian Peitz GER European Gliding Championships Club 17 3
1450 92 732.8 Marco Hanses GER German Nationals 20m 19 4
1451 69 732.8 Edita Skalskiene LTU Lithuanian national gliding championship Club 17 5
1452 117 732.8 Jonas Krautter GER Qualifikationsmeisterschaft Hockenheim Club 23 5 No image
1453 117 732.8 Harald Hoffmann GER KLIX - international gliding cup Standard 17 7 No image
1454 324 732.5 Vaidas Pileicikas LTU Lithuanian Nationals - Club Class Handicapped 22 5
1455 118 732.5 Eric Soubrier FRA Championnat de France Club 16 1
1456 263 732.4 Martin Soucek CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup Open 22 6 No image
1457 118 732.3 Christopher Hanson GER German Junior Championships Club 23 25
1458 118 732.3 Laszlo Boti HUN Dunakeszi Vitorlázórepülő Bajnokság Club 22 5 No image
1459 40 732.2 Slavomir Valecko CZE FCC Gliding 15m 19 9 No image
1460 117 732.2 Eirik Brenner Marthins NOR Norwegian National Grand Prix Handicapped 22 3
1461 119 732.1 Christer Mjøs NOR Norwegian National Grand Prix Handicapped 22 7
1462 119 732.1 Jack Tonkin GBR Australian Club Class Nationals Standard 23 6 No image
1463 97 731.9 Andreas Klugsberger AUT Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 9 No image
1464 119 731.9 Mateusz Kruszynski POL LIV Campeonato Nacional de Vuelo a Vela Club 23 HC No image
1465 157 731.8 Mike Maddocks AUS Australian Nationals 18m 19 4 No image
1466 1611 731.7 Zachary Yamauchi USA South African Nationals Two seater 23 1 No image
1467 120 731.6 Dietrich Sinn GER Bayreuth Wettbewerb Standard 18 15 No image
1468 209 731.5 Laurent Janzam FRA Les 8 jours de Fontainebleau Club 22 1 No image
1469 119 731.5 Siegfried Samson GER Jena Cup 18m 16 1 No image
1470 119 731.5 Felix Wolf GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 16 No image
1471 47 731.4 Andrzej Sznajder POL Polish Nationals Club A 22 20 No image
1472 118 731.4 Barry Jaeger USA US Nationals Two seater 19 1 No image
1473 58 731.3 Thierry Paris FRA Championnat de France classes 18 mètres et Libre Open 21 4
1474 117 731.3 Sandra Malzacher GER German Women national Championship and Qualification Competition 15m 18 7
1475 117 731.3 Adam Kalis POL LIV Campeonato Nacional de Vuelo a Vela Club 23 HC No image
1476 48 731.2 Howard Joseph GBR British Nationals 18m 21 23 No image
1477 116 731.2 Manuele Molinari ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 17 4
1478 116 731.1 Dane Dickinson NZL Coppa Internazionale del Mediterraneo 18m 17 2
1479 117 730.9 Neil Bennett AUS Australian Club Class Nationals Club 23 5 No image
1480 395 730.8 Lukas Kirchberger AUT Offene Österreichische Juniorenmeisterschaft Handicapped 20 1 No image
1481 91 730.7 Rolf A. Buelter AUS Australian State Competition (VIC) Open 17 2 No image
1482 154 730.6 Karel Mares CZE Czech Regional Championship Combi 17 1
1483 49 730.6 Philippe Billuart BEL Coupe des Ardennes Open 21 1 No image
1484 210 730.1 Werner Danz SUI Coppa Città di Rieti Handicapped 17 5
1485 17 729.8 Miloslav Hulmak CZE Highland Gliding Cup Club 19 13 No image
1486 12 729.5 Sören Haaphoff GER International Military Gliding Competition Club 23 3
1487 117 729.5 Corrado Schepis ITA Campionati Italiani Club 23 12
1488 149 729.4 Jeremy Pack GBR British Nationals 18m 23 14
1489 116 729.3 Jakub Kmosek CZE AZ CUP Club 16 7 No image
1490 63 729.2 Stepan Obrovsky CZE Adrenalin GP+FL Club 20 2 No image
1491 99 729.1 Guillaume Dufrene FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 23 2
1492 114 729.1 Falk Pätzold GER Heidepokal Standard 16 1 No image
1493 115 729.0 Thibaud de Péchy FRA Championnat de France Juniors Club 23 9 No image
1494 115 728.8 Blank Blank British Nationals Standard/15m/Open 15m 23 6 No image
1495 165 728.8 Sylvain van der Meer NED Concours International de Bailleau Grand Vols 22 4 No image
1496 75 728.8 Harry Tanner SUI Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 21 1 No image
1497 115 728.6 Simon Schmidt-Meinzer GER Pribina Cup Club 15 6
1498 115 728.5 Oliver Stehr GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 7 No image
1499 56 728.4 Petr Havrlant CZE Jeseniky Spring Cup Club 23 18 No image
1500 345 728.2 Daniel Lampel AUT Austrian National Juniors Championship Multiclass 22 1 No image
 
Viewing page 15, Pilots 1401 - 1500 of 5908. Click on a page number to view.
 
8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...