Login
 
 
World Junior Ranking List
1. Lukas Kriz
2. Kim Toppari
3. Lasse Edslev
 
World Feminine pilots
1. Alena Netusilova
2. Barbora Moravcova
3. Mélanie Gadoulet
Welcome to the IGC Ranking list, the list is updated after each competition that is sanctioned for inclusion. For background or more information please see the relevant pages or go to the news page. Please read the news page or FAQ's before you mail us with a query or comment. Last updated 8 April 24
 
the IGC Ranking List
Pilots per page: 20 | 50 | 100
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
901 21 805.1 Etienne Dollhausen GER Pribina Cup Club 23 1 No image
902 43 804.9 Terry Jones NZL South Island Gliding Championships Racing 22 2 No image
903 66 804.9 Ulrich Hoischen GER KLIX - international gliding cup 18m 22 7 No image
904 220 804.8 Yuriy Mishanin RUS Open Gliding Championships of Russia Standard 20 5 No image
905 58 804.8 Martin Knops GER Qualification Competition Jena Open 22 2 No image
906 346 804.7 Timoté Gard FRA Championnat de France Juniors Std 15m 20m 22 1 No image
907 53 804.7 Stephan Beck GER World Gliding Championships Open 17 11
908 93 804.6 M. Schunk GER FAI Sailplane Grand Prix, South Africa 18m 23 1
909 94 804.5 Bart Leysen BEL Kiewitcup Open 22 2 No image
910 39 804.3 Jan Hruska CZE Highland Gliding Cup Club 23 7 No image
911 145 804.1 Jiri Stepanek CZE Czech Regional Championship Club 21 5 No image
912 92 804.1 Titas Jovaiša LTU Junior European Gliding Championship Club 23 21
913 92 804.0 Manfred Streicher GER Polish Nationals 15m 17 3 No image
914 3 803.8 Christian Gillessen GER Pribina Cup Two seater 17 3 No image
915 91 803.7 Jakub Malík CZE Highland Gliding Cup Club 23 3 No image
916 92 803.7 Tomasz Okon POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 23 6 No image
917 456 803.6 Per Carlin SWE Arboga Open Club 17 1
918 58 803.3 Jan-Hinnerk Scheel GER Qualification Competition Brandenburg Two seater class 22 6 No image
919 83 803.1 Paul Gliwitzky GER German Women national Championship and Qualification Competition Standard 18 4 No image
920 90 803.1 Steve Eyles GBR British Nationals Standard/15m/Open Standard 21 1 No image
921 90 803.0 Marco Pronzati ITA Coppa città di Ferrara Club 22 10 No image
922 16 802.9 Ronald Termaat NED Coppa Internazionale del Mediterraneo Open 19 1
923 84 802.9 Martin Przybysz POL Grudziadz Regional Championship Club A 23 14 No image
924 74 802.7 Célestin Godard FRA Championnat Régional Hauts-de-France Multiclass 23 1
925 91 802.6 Kevin Jehle GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 23 3 No image
926 251 802.2 Jokubas Motuza LTU Lithuanian Nationals - Club Class Club 20 6 No image
927 93 802.1 Tomasz Blaszczyk POL FCC Gliding 15m 22 4 No image
928 94 802.0 Dominik Mauchle SUI AAC Alpe Adria Cup Open 18 6 No image
929 88 801.9 Michael Durrant AUS Australian Nationals 15m 19 2 No image
930 38 801.5 Paul Bernhard AUT Grimming-TAL Open mixed 20 1
931 168 801.3 Christian Mallick FRA Championnat de France classes 18 mètres et Libre 18m 19 3
932 97 801.1 Áron Érseki HUN Dunakeszi Vitorlázórepülő Bajnokság Open mixed 22 3 No image
933 97 801.1 Lee Larder USA US Regionals Sportsclass 22 4 No image
934 31 800.9 Jan Kolman CZE Highland Gliding Cup Club 23 9 No image
935 96 800.8 Nicolas Douchet FRA Championnat de France Juniors Club 23 3
936 8 800.7 François-Xavier Poisson FRA Championnat de France Juniors Club 22 1 No image
937 62 800.7 Joachim Krais GER AAC Alpe Adria Cup Open 16 1 No image
938 182 800.6 Sergey Serov RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 20 2 No image
939 366 800.5 Dicky (HR) Daly jr. RSA South African Nationals Club 23 1 No image
940 236 800.3 Andreas Sandhöfner AUT Austrian Multiclass Nationals 18M 19 4
941 50 800.2 Gilbert Mellet FRA 4 jours de Buno Multiclass 17 2
942 91 800.2 Wolfgang Gmeiner GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 7 No image
943 49 800.1 Johannes Broering GER Qualification Competition Jena Two seater class 22 6 No image
944 90 800.0 Tano Cavattoni ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 23 8 No image
945 237 799.7 Ezio Sarti ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo (CCR) Gruppo 2 21 6
946 92 799.7 Jakub Hlavacek CZE Czech Gliding Championship Club 21 2 No image
947 54 799.6 Takeshi Maruyama JPN International Stendal Glide 18m 19 7
948 131 799.3 Andrew Hall GBR British Nationals 18m 22 10
949 93 798.8 Fabrizio Campagnola ITA Coppa città di Ferrara Club 22 6 No image
950 93 798.7 Jan Hertrich GER Bayreuth Wettbewerb Standard 18 13 No image
951 94 798.4 Bernhard Nacke GER German Women national Championship and Qualification Competition Standard 18 1 No image
952 97 798.0 Karsten Leucker GER Pribina Cup 15m 18 3
953 344 797.9 Wojciech Szczesny POL Grudziadz Regional Championship Club A 19 13 No image
954 97 796.9 Karen Wilken GER KLIX - international gliding cup 18m 17 5 No image
955 98 796.7 Victor Wetzinga NED Dutch National Championships Open 23 6 No image
956 53 796.6 Mulder Alison GBR British Nationals Club Class Club 21 9 No image
957 100 796.2 Craig Vinall AUS Australian State Competition (VIC) Open 18m 18 1 No image
958 62 795.8 Richard Hood GBR British Nationals Standard/15m/Open 15m 21 3
959 100 795.7 Dan MacMonagle USA US Nationals Sportsclass 22 7 No image
960 100 795.7 Máté Mészáros HUN FCC Gliding 2023 Combi 23 21 No image
961 100 795.7 Jan Ole Gödeke GER German Junior Championships Standard 23 9 No image
962 101 795.5 Michael Price USA US Seniors Handicapped 23 28 No image
963 102 794.9 Jan Rothhardt GER World Gliding Championships Club 16 1
964 33 794.7 Thibaut Marienval FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15 m 22 12 No image
965 63 794.7 Jef Kell BEL Open Belgian Gliding Nationals Std 15m 20m 18 3
966 98 794.7 David Bromley GBR British Nationals 15m 17 1 No image
967 100 794.7 Antoni Zawirski POL Grudziadz Regional Championship Club A 23 5 No image
968 105 794.5 Alexandr Masiukov RUS Open Gliding Championships of Russia Standard 19 1
969 99 794.4 Nicolas Bennet USA Western Cape Regionals Open 21 1
970 27 794.3 Tim Wilson AUS Australian State Competition (NSW) 18m/Open 22 2
971 129 794.1 Bernie Sizer AUS Australian Nationals 15m 19 1 No image
972 235 793.8 Skander Chabbi FRA Concours International de Bailleau Vitesse 21 5 No image
973 98 793.8 Lutz Hiendlmeier GER German Junior Championships Club 23 6 No image
974 178 793.7 Margherita Acquaderni ITA Championnat de France classes 18 mètres et Libre 18m 19 HC
975 57 793.7 Arne Neumayr GER Qualification Competition Winzeln 18m 22 3 No image
976 96 793.7 Lukas Plocek CZE Czech Regional Championship Club 16 6 No image
977 50 793.6 Lars Jauring SWE Arboga Safe Skies Handicapped 23 1
978 95 793.5 Blank Blank US Regionals 18m 21 3 No image
979 58 793.5 Horst Singer GER Qualification Competition Jena Open 22 3 No image
980 54 793.4 Natalie Luebben GER Lilienthal-Glide Open 18 4 No image
981 75 793.4 Benjamin Josuttis GER KLIX - international gliding cup Standard 17 15 No image
982 46 793.2 Peter Cutting SWE Uppsala Masters Open Racing 17 2 No image
983 4 793.0 Viktoria Divokova SVK Slovak Gliding Championship 15m 20 3
984 93 792.6 Pierre Roumet FRA Championnat de France Classe Club Club 17 1
985 94 792.5 Erlend Sørbye NOR Eskilstuna International Open Open Racing 18 2
986 95 792.4 Jack Luxton GBR AAC Alpe Adria Cup Open 22 2 No image
987 49 792.1 Slavomir ml Piskaty CZE FCC Gliding 2023 Club 23 6
988 6 792.0 Steve Pozerskis GBR British Nationals 18m 22 14 No image
989 98 791.7 Matthias Schucka GER Qualifikationsmeisterschaft Ulm Standard 18 3 No image
990 309 791.4 Sjoerd van Empelen NED Junior World Gliding Championships Standard 17 1
991 30 791.2 Claus Neuffer GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 21 2
992 170 791.1 Paul Altrichter AUT Junior World Gliding Championships Club 17 2
993 27 791.1 Romain Dufaur-Jourdan FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15 m 23 8 No image
994 64 791.1 Lukas Maly CZE Czech Regional Championship Club 22 4
995 97 791.1 David Johnson NZL National Multi-Class Gliding Championships Racing 22 7 No image
996 97 791.0 Andreas Görmer GER Qualifikationsmeisterschaft Rotenburg (Wümme) Standard 23 6 No image
997 97 790.6 Roland Zaccour ITA Coppa Città di Rieti Handicapped 23 7
998 99 790.3 Wiek Schoenmakers NED Dutch National Championships Club 23 4 No image
999 87 789.9 Oskar Glegola POL Ostrow Wlkp Glide - Polish Regional Championship Club A 22 5 No image
1000 88 789.9 Daniel Dvorak CZE Club and Gradient GP+M. Vlach Cup Handicapped 17 1 No image
 
Viewing page 10, Pilots 901 - 1000 of 5908. Click on a page number to view.
 
3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
 
Loading...