Login
 
The IGC Ranking List
 
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
79 7 949.9 Christophe Abadie FRA FAI Sailplane Grand Prix, France 18m 21 1
71 159 950.7 Marilyne Abadie-Bérard FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15 m 22 1
4247 New Entry 345.2 Michael Abell USA US Regionals Sportsclass 22 20 No image
580 106 845.1 Jan-Lucas Aberle GER German Junior Championships Standard 21 5
3791 68 435.7 Peter Abonyi SVK Slovak Gliding Championship Club 17 22 No image
94 26 946.0 Laurent Aboulin FRA World Gliding Championships Two Seater 16 1
1680 140 694.4 Stéphane Aboulin FRA Championnat de France classes 18 mètres et Libre Open 18 5 No image
4421 383 295.6 Agnes Abrok HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 20 No image
4951 476 37.0 John Absolon AUS Australian Nationals Sportsclass 19 16 No image
2156 155 644.6 Andrea Abt GER Lilienthal-Glide Open 18 17
146 14 934.0 Guido Achleitner AUT Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 1 No image
1734 104 688.7 Christoph S. Ackermann SUI Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 21 1
180 15 924.1 Jim Acketoft SWE Uppsala Masters Open Racing 19 1
480 77 863.5 Margherita Acquaderni ITA Championnat de France classes 18 mètres et Libre 18m 19 HC
3276 253 510.2 Andrea Acquaderni ITA Coppa città di Ferrara 2021 Handicapped 21 19 No image
3158 230 531.2 Jan Adam CZE Czech Junior Championships Club 21 21 No image
484 24 862.5 Aland Adams USA US Nationals 18m 21 10 No image
554 33 849.6 Maciej Adamski POL Leszno Cup 15m 18m 20 1 No image
2128 160 648.6 Enno Adema FRA Championnat Régional Auvergne-Rhône-Alpes Multiclass 19 2 No image
1944 246 667.9 Jason Adriaan RSA South African Nationals Club 19 3 No image
4171 New Entry 362.4 Jérôme Affolter SUI CRVV Neuchâtel Handicapped 22 8 No image
3616 356 460.3 Sönke Ahlborn SUI Swiss Junior Championship Juniors 21 7
2944 205 556.7 Kristoff Ahlner GBR British Junior Nationals Handicapped 21 14 No image
2794 106 573.7 Wilm Ahrens GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 16 11 No image
4354 244 316.2 Peter Aigen GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 18 13 No image
4200 204 357.3 Thomas Aigner AUT Pribina Cup 15m 16 12 No image
1188 103 753.6 Andrew Ainslie USA US Nationals 18m 21 23 No image
2968 137 554.7 Vesa Airaksinen FIN Finnish Nationals Open 17 8 No image
2083 161 653.2 Francesca Aitken GBR British Nationals Standard/15m/Open Standard 21 8 No image
157 165 930.6 Wim Akkermans BEL Pribina Cup Open 22 1 No image
1325 155 736.1 Thibault Alasnier FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m Multiclass 18 6 No image
1802 347 681.6 Peter Albeck HUN Hungarian Nationals 15m mixed 19 6
4255 95 342.3 Johanna Alberding GER German Women national Championship and Qualification Competition Club 18 26 No image
2705 175 583.8 Alberto Albertazzi ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo Club 16 5 No image
3177 242 526.9 Mathieu Albertini FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 21 11 No image
2285 161 630.4 Beat Albrecht SUI Jeseniky Spring Cup Handicapped 21 13
3037 185 546.0 Alexander Albrecht GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 11
4370 202 311.2 Emmanuel Alcover FRA Concours International de Bailleau Vitesse 18 33 No image
5036 432 5.4 Johannes Aldrian AUT Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 DNF No image
1894 43 672.5 Derek Aldridge NED Dutch Open Militairy championship Club 18 2 No image
4852 430 103.1 Mark Aldridge NZL Canterbury Soaring Championships Open mixed 17 8 No image
2345 207 624.3 Dochkin Aleksey RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
328 216 894.5 Pete Alexander USA US Nationals 18m 22 7
2996 224 550.8 Maxim Alexandre BEL Coupe des Ardennes Open 21 7
4444 288 285.8 Florea Alexandru Florin ROU Romanian National Championship Club 18 7 No image
2853 44 567.1 Simoliunas Algirdas LTU Baltic Cup Combi 19 9 No image
4407 386 298.3 Dick Algra NED Dutch Open Militairy championship Open 18 9 No image
1146 15 759.0 Mulder Alison GBR British Nationals Club Class Club 21 9 No image
3208 6 522.8 Jay Allardyce CAN Canadian National Championships Club 18 4 No image
2211 162 639.3 Lorenzo Allegrini ITA Coppa Città di Ferrara 2020 Handicapped 20 10
630 8 834.5 Clement Allen GBR British Junior Championships Handicapped 18 2
2985 40 552.5 Michel Allenou FRA Championnat Régional Occitanie Multiclass 18 2 No image
3649 126 455.3 Magnus Alm SWE Swedish Nationals Two seater 19 5 No image
3482 1220 479.2 Mikkel Als DEN Danish Nationals Club 22 10 No image
305 57 899.5 Jake Alspaugh USA US Seniors Handicapped 21 3 No image
3045 33 545.0 Stefan Altenburger GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau 18m 18 9
2224 67 637.1 Moritz Althaus GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 6 No image
593 322 841.8 Paul Altrichter AUT Junior World Gliding Championships Club 17 2
321 35 896.1 Werner Amann AUT Coppa Città di Rieti Club B 19 2
5010 513 16.1 Tobias Amann AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 21 17 No image
4159 346 364.3 Andrea Amati ITA Ferrara Cup Handicapped 17 18 No image
4271 219 339.8 Veronika Ambrozova CZE Czech Regional Championship Club 17 39 No image
4704 386 181.2 Rick Amery AUS Australian State Competition (WA) Multiclass 17 16 No image
4687 380 189.1 Richardson and Dewey AUS Australian State Competition (WA) Multiclass 20 21 No image
401 28 879.3 Jan W. Andersen DEN Danish Nationals Club 17 1 No image
682 17 826.5 Anders M. Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 18 4 No image
635 772 833.6 Knud Moller Andersen DEN Danish Nationals 15m 16 4 No image
1245 337 747.2 Svend Andersen DEN Danish Nationals 18m 17 2 No image
1182 425 754.2 Martin Steen Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 18 1
4570 New Entry 234.3 Emil Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 16 28 No image
3836 67 428.0 Rasmus Fribert Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 18 9 No image
1144 115 759.1 Kevin Kjær Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 21 3 No image
502 162 859.1 Jens Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 20 1 No image
1893 9 672.6 Flemming Andersen DEN Danish Nationals 20m 20 1 No image
2583 153 598.6 Jay Anderson AUS Australian State Competition (NSW) Open 16 6
4217 204 353.2 Scott Anderson AUS Australian State Competition (NSW) Club 17 7 No image
914 48 791.1 Kevin Anderson USA US Seniors Handicapped 20 21 No image
4334 372 322.6 Anders Andersson SWE Swedish Nationals Club 18 15 No image
1674 134 694.9 Oliver Andersson SWE Swedish Nationals Club 18 1 No image
2240 165 635.5 Emil Andersson SWE Swedish Regionals (DM Västra) 18m 21 2 No image
2378 144 620.4 Ulf Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 3 No image
3395 249 491.4 Karl Andersson SWE Ödestugu Safe Skies Handicapped 19 4 No image
5041 517 4.4 Andreas Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 17 No image
4950 513 37.3 Ola Andersson SWE HDI Safe Skies Dala-Järna Handicapped 21 7 No image
4249 354 345.1 Josef Andrasovsky CZE Safari Cup Two seater 18 9 No image
2225 117 636.6 Lars Andree GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Club 16 3 No image
4629 358 211.6 Louis Andreini FRA Championnat Régional Junior Occitanie Multiclass 19 12 No image
1455 100 721.0 Johnny Andresen DEN Danish Nationals 20m 17 2 No image
3163 88 530.1 Robert Andrewartha GBR Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 8 No image
2495 107 607.5 Richard Andrews USA US Seniors Handicapped 20 37 No image
4192 345 359.3 Olf Andriessen NED Dutch Open Militairy championship Two seater 18 11 No image
1486 New Entry 717.5 Brayer Andy USA US Nationals Sportsclass 22 8 No image
4601 340 225.4 Paolo Angelini ITA Coppa Città di Varese Handicapped 20 17 No image
4923 469 54.9 Timo Angenendt GER Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 20 18 No image
1969 64 664.8 Florian Anklin SUI Swiss Sailplane Cup Multiclass 20 4 No image
3258 246 513.4 Landau Anthony GBR British Junior Nationals Handicapped 21 19 No image
3940 307 409.9 Keller Antoine BEL Open Belgian Gliding Nationals 18m Open 21 16
3830 86 429.7 Pilat Antonin CZE Highland Gliding Cup Club 18 27 No image
4427 201 293.3 Adam Anzulewicz POL Grudziadz Regional Championship Club B 18 16 No image
3125 36 535.5 Team AR GBR British Junior Nationals Handicapped 19 DNF No image
3664 1056 453.7 Erik Gamél Arberg DEN Danish Nationals 18m 22 13 No image
3542 309 470.4 Lucas Archie GBR British Junior Nationals Handicapped 21 22 No image
1178 11 754.7 Daniel Arday HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 6 No image
3437 283 484.7 Jan Erik Arendal NOR Open Norwegian Championship Open 16 6 No image
724 53 819.8 Jorge Arias Riera ESP Spanish National Championships 15m 18 1
2286 161 630.3 Stéphane Armitano FRA Championnat Régional PACA Multiclass 18 3 No image
3464 59 481.5 Richard Arnall GBR e-Glide Multiclass 20 15 No image
4116 223 375.9 Lothar Arndt GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 16 No image
1342 136 733.5 Steve Arndt USA US Seniors Handicapped 21 19 No image
2175 294 642.9 J. G. Arnold GBR British Nationals Two seater 18 2 No image
96 40 944.9 Sarah Arnold USA Womens World Gliding Championships Standard 20 1
525 665 855.3 Jason Arnold USA US Regionals Sportsclass 22 1 No image
1168 New Entry 756.0 Ernst Arnold SUI US Regionals Sportsclass 22 7 No image
2140 91 647.0 Matthias Arnold GER Junior Qualification Competition (4) Club 17 1 No image
4986 460 22.7 Samantha Arnold GBR British Junior Championships Handicapped 18 41 No image
4184 New Entry 360.9 Romain Arnoux FRA Championnat Interrégional Est Multiclass 16 7 No image
1838 103 678.3 Joshua Arntz GER Bayreuth Wettbewerb 18m 16 10
841 50 802.3 Tibor Arpas SVK Slovak Gliding Championship 15m 21 3 No image
14 1 972.0 Tom Arscott GBR European Gliding Championship Club 19 1
4666 380 198.0 Kai Arstila FIN Jannen kisat Open 17 8 No image
3517 117 474.3 Max Artner AUT Pribina Cup Club 16 18
2346 121 624.3 Tomas Aruani GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 2 No image
2227 140 636.4 Yuriy Asaturov Rus Open Gliding Championships of Russia Combi 19 6 No image
2893 34 561.8 John Ashcroft USA US Seniors Handicapped 20 39 No image
1917 153 669.9 Janne Asikkala FIN Jannen kisat Open 17 2 No image
1540 326 712.3 John Aske Ole NOR Eskilstuna International Open Racing 18 4 No image
2510 36 606.3 Henrik Åslund SWE Bergslagsträffen HDI Handicapped 19 3 No image
4070 325 383.1 Lars Asplund SWE HDI Safe Skies Dala-Järna Handicapped 21 4 No image
1354 126 732.3 Stefan Astley GBR British Nationals Club Class Club 16 6 No image
4129 124 371.8 Kevin Atkinson GBR British Nationals Open 19 13 No image
1112 142 764.3 Matthew Atkinson AUS Australian Nationals Sportsclass 19 11 No image
2468 95 610.4 Richard Atkinson AUS Australian State Competition (SA) club 21 3 No image
3806 295 433.9 Jacques Aubert-Maguero FRA Championnat Régional Nouvelle Aquitaine Multiclass 19 12 No image
2787 77 574.3 Vincent Audibert FRA Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 19 13 No image
669 157 828.7 Amélie Audier FRA Championnat de France Classe Club Club 18 3
2491 108 608.0 Sören Auen GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 18 3 No image
4485 234 271.1 Andreas Auer AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 19 13 No image
1126 160 762.4 Gerold Auerbach AUT Grimming-TAL Handicapped 18 1 No image
1820 153 680.0 Andre Augennadel GER International Military Gliding Competition Club 19 8 No image
2897 31 561.4 André Augennadel GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 18 13 No image
5005 469 17.2 Benoit Auger FRA Championnat Régional Nouvelle Aquitaine Multiclass 18 10
4588 318 230.0 Bernard Augey FRA Championnat Régional Occitanie Multiclass 18 7 No image
3169 33 528.6 Uwe Augustin GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau 18m 18 11 No image
1722 143 689.9 Clemens Augustin GER Austrian Multiclass Nationals Club 21 7 No image
3374 269 495.2 Mikalai Ausiannikau BLR Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
3942 113 409.5 Tim Austen NZL South Island Gliding Championships Racing 18 2 No image
1429 185 723.6 David Austin NZL Central Districts Regionals Racing 20 1 No image
1304 93 739.8 Luciano Avanzini ITA Ferrara Cup Combi 17 2
2307 168 628.2 Tomaž Avsenek SLO Pribina Cup Open 16 5 No image
1149 302 758.8 Gunnar Axelsson SWE Pribina Cup Club 17 3
3484 60 479.1 Carlos Ayllon Fernandez ESP Spanish National Championships 15m 17 8 No image
4490 312 268.4 Maxime Azema FRA Concours amical du Pic-Saint-Loup Multiclass 19 4 No image
 
Click on a letter to list Pilots whose surnames start with that letter
 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
Loading...